Nedeľa 27. septembra. Meniny má Cyprián

Slovenská ekonomika v poslednej štvrtine vlaňajška ožila o 1,5 %

Makroekonomika 17.02.2014 | 10:49 0 Komentárov

Slovenská ekonomika v poslednej štvrtine roka 2013 šliapla na plyn a zaznamenala medziročný rast o 1,5 %. V porovnaní s tretím kvartálom vzrástla naša ekonomika o 0,4 %. Keďže prvé tri štvrtiny roka boli v podaní slovenskej ekonomiky slabšie, za celý rok 2013 zaznamenal slovenský HDP medziročný rast o 0,9 %, čím za rastom z roku 2012 – 1,8 %, výrazne zaostal. Vyplynulo to z rýchleho odhadu HDP, ktorý zverejnil ŠÚ SR.

Podrobnejšiu štruktúru HDP za 4. štvrťrok 2013 sa dozvieme až začiatkom marca. Predpokladáme ale, že pod rast našej ekonomiky sa opäť podpísal predovšetkým zahraničný dopyt. Priemyselná produkcia totiž v 4. štvrťroku 2013 dosiahla dvojciferné tempo medziročného rastu a náš zahraničný obchod opäť vykázal vysoké aktívne saldo. V prípade spotreby domácností sme v odhade opatrnejší a očakávame skôr stagnáciu. Naznačuje to vývoj tržieb slovenských maloobchodníkov v posledných troch mesiacoch vlaňajška. Slovenský spotrebiteľ bol aj v závere minulého roka opatrný, pod čo sa podpisovala pretrvávajúca vysoká miera nezamestnanosti na Slovensku.

Určité zlepšenie v slovenskej ekonomike by sa mohlo objaviť v tomto roku. Predpokladáme však, že rastu HDP sa nepodarí presiahnuť úroveň 3 % a ani tento rok tak nebude postačovať na výraznejšiu tvorbu nových pracovných miest. Tohtoročný rast slovenskej ekonomiky odhadujeme na úrovni 2,3 % s tým, že s pribúdajúcimi kvartálmi by sa rast mohol zrýchľovať.

Rýchly odhad HDP za 4. kvartál 2013 zverejnil za väčšinu ekonomík aj Štatistický úrad EÚ. Európska únia ako taká vykázala medziročný rast HDP o 1,0 %. Eurozóna sa prehupla do plusu a vykázala medziročný rast na úrovni 0,5 % po siedmich kvartáloch poklesov. Zrýchlenie hospodárskeho rastu, resp. zmiernenie poklesu, zaznamenala v poslednom minuloročnom štvrťroku prevažná väčšina európskych ekonomík. Zrýchlili aj naši najvýznamnejší obchodní partneri, keď Nemecko vykázalo medziročný rast HDP o 1,4 % a Česká republika sa po takmer dvoch rokoch dostala do kladných čísel, keď zaznamenala medziročný rast HDP na úrovni 0,8 %.

Zdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial