Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Slovenská ekonomika v tomto roku poklesne „len“ o 6,7 %

DaneMakroekonomika 23.09.2020 | 10:05 0 Komentárov

Ministerstvo financií SR upravilo svoju prognózu pre vývoj ekonomiky v tomto a budúcom roku. Kým ešte v júni predpovedalo tohtoročný pokles HDP o 9,8 percenta, aktuálne je to 6,7 percenta.

Za lepšou prognózou je silnejší ako očakávaný dopyt. Ide na najmä o dopyt domácností. Spotreba domácností sa zatiaľ znížila len veľmi mierne. Jej pokles bol dokonca jedným z najmenších z celej EÚ. „Čím krajiny menej zvládali koronakrízu po medicínskej stránke, tým horšie dopadla ich ekonomika alebo tým horšie dopadla domáca spotreba, alebo bola nižšia dôvera ľudí, jednoducho, mali väčší strach, mali väčšiu neistotu,“ zdôraznil predseda vlády Igor Matovič.

Lepšie sa aj zahraničný dopyt. Ten umožňuje slovenským závodom vyvážajúcim na európske trhy pokračovať vo výrobe. Kľúčový je najmä automobilový priemysel. Automobilky dokázali po ukončení karantény rýchlo nabehnúť na predchádzajúci objem produkcie.

Vďaka vládnym opatreniam tzv. kurzarbeitu sa podarilo udržať zamestnanosť. Trh práce bol odolnejší, ako sa predpokladalo. „Pracovný trh je pevnejší a práve pevnejší pracovný trh znamená, že budú aj vyššie mzdy,“ uviedol minister financií Eduard Heger. Rast priemernej mzdy však podľa neho nebude dosahovať predkrízové úrovne.

„Vidíme oveľa menší pokles zamestnanosti, ako to bolo v kríze v roku 2009, čo čítame trochu ako dôveru firiem v to, že kríza bude krátka a vraciame sa do nejakej štandardnejšej situácie, ako sme boli v prvom polroku,“ objasnil riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP) Eduard Hagara.

Ministerstvo financií očakáva, že HDP Slovenska by malo na budúci rok stúpnuť o 5,5 percenta. Ak by však prišlo k takej druhej vlne, ktorá by viedla k väčším obmedzeniam u obchodných partnerov Slovenska, ekonomika SR by sa mohla tento rok prepadnúť o 8,4 percenta. Pre budúci rok by to prinieslo rast len o 4,4 percenta.

Nemalý vplyv na to bude mať úspešnosť reforiem financovaných z európskeho fondu obnovy. V rámci neho by Slovensko malo získať až sedem miliárd eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial