Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Slovenská hodinová mzda je vyššia ako v ČR

Slovenský zamestnanec podľa európskej štatistiky za hodinu zarobí v priemere 7,1 eura. V Česku je to len 6,9 eura. Dôvodom je rýchlejší rast slovenských miezd. Tie sú tak najvyššie spomedzi krajín V4. Čechov však na druhej strane znevýhodňuje umelo znižovaný kurz eura. 

Slovensko pri transformácii ekonomiky štartovalo s oveľa nižšej úrovne, ale platy sa približujú nemeckým zárobkom rýchlejšie. Len za minulý rok vzrástla reálna mzda o zhruba päť percent, čo je najvyššia pokrízová úroveň.

Iná je situácia v Česku. Ani po štvrťstoročí od začiatku prechodu k trhovému systému sa tam mzdy nepriblížili úrovni na západ od jeho hraníc.

Českí zamestnanci v priemysle a v službách nezarábali vlani ani 30 percent nemeckej úrovne miezd. Problémom je aj to, že v posledných šiestich rokoch reálne mzdy prakticky nerástli. V roku 2008 bola priemerná reálna hodinová mzda v ČR podľa Eurostatu 6,7 eura. Nemecký zamestnanec sa môže radovať z toho, že za rovnaké obdobie stúpla jeho priemerná mzda z 21,8 na 24,4 eura.

Najvyššia priemerná hodinová mzda v EÚ je v Dánsku (35 eura), Nemecko sa nachádza za ním o sedem miest nižšie. Najmenej zarábajú Bulhari (3,2 eura). Poliaci sú v porovnaní s Čechmi o 10 centov horší.  priemerna-hodinova-mzda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *