Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Slovenské domácnosti sú pri odhade svojej finančnej budúcnosti pesimistické

Zlepšenie svojej finančnej situácie v horizonte 12 mesiacov očakáva približne každá siedma slovenská domácnosť. Viac než polovica domácností pedpokladá, že finančná stránka ich života zostane nezmenená a podiel pesimisticky zmýšľajúcich domácností očakávajúcich zhoršenie svojich finančných podmienok predstavoval zvyšných 27 %. Vyplýva to z júlového prieskumu Štatistického úradu SR – Spotrebiteľský barometer.

Pesimizmus prevláda i pri schopnosti odkladať si do budúcnosti. Dve pätiny slovenských domácností pritom predpokladajú, že počas nasledujúcich 12 mesiacov budú schopné tvoriť úspory. Na druhej strane, až 58 % našich domácností očakáva, že počas nasledujúceho roka nebudú schopné šetriť a vytvárať tak rezervu na horšie časy.

Sen o krajšom bývaní snívajú mnohí Slováci. A mnohí sa k jeho naplneniu už aj odhodlali. Na otázku, či v priebehu najbližších 12 mesiacov zamýšľajú rekonštruovať svoj príbytok, kladne odpovedalo 17 % našich domácností. Chuť a odhodlanosť rekonštruovať nestačí. Vynovovanie našich príbytkov je totiž finančne náročné a často ho zvažujeme aj niekoľko mesiacov či rokov. Z prieskumu, ktorý ešte vlani pre Poštovú banku uskutočnila agentúra GfK, vyplynulo, že polovicu rekonštruujúcich Slovákov vychádza modernizácia bývania do 3 500 EUR. Ďalšia štvrtina opýtaných na ňu minula alebo mala v úmysle minúť sumu 3 500 – 7 000 EUR. Pri financovaní krajšieho bývania sme síce ochotní siahnuť na svoje úspory, no aj napriek tomu sa vyše polovica rekonštruujúcich nakoniec bez úveru z banky nezaobíde.

Nájdu sa ale aj takí Slováci, ktorí sa v horizonte jedného roka plánujú pustiť do ešte väčšej investície a tou je kúpa bytu alebo stavba rodinného domu či chaty. Z barometra vyplynulo, že zaobstarať si nové bývanie má v pláne šesť percent slovenských domácností.  Aj v tomto prípade nám však často úspory nestačia a bez úveru z banky sa nezaobídeme. Na Slovensku žije v súčasnosti vo vlastnom byte či dome, ale s úverom, približne každý dvanásty Slovák.

Stále nákladnou, ale v porovnaní s kúpou nehnuteľnosti lacnejšou záležitosťou, je výmena starého auta za nové. Aj kvôli splneniu tohto sna však musí väčšina z nás poctivo a dlhodobo sporiť alebo sa obrátiť na banku so žiadosťou o úver. Počas nasledujúcich 12 mesiacov si plánuje urobiť radosť novým automobilom sedem percent slovenských domácností.

Očakávania a plány slovenských domácností v nasledujúcich 12 mesiacoch

Zlepšenie svojej finančnej situácie očakáva

15 % domácností

Schopnosť vytvárať úspory očakáva

40 % domácností

Rekonštruovať svoje bývanie plánuje

17 % domácností

Kúpiť alebo postaviť dom, byt, chatu alebo chalupu plánuje

6 % domácností

Kúpu auta má v pláne zrealizovať

7 % domácností

Zvýšiť výdavky na kúpu bielej a čiernej techniky, nábytku, kobercov a pod. plánuje

12 % domácností

Zdroj: Poštová banka na základe výsledkov Spotrebiteľský barometer III., ŠÚ SR

 

Pokazená práčka, nefunkčný televízor alebo nábytok nespĺňajúci aktuálne dizajnérske trendy. Tak aj toto môžu byť dôvody na nákup predmetov dlhodobej spotreby. Približne každá ôsma domácnosť má počas nasledujúceho roka v pláne zvýšiť svoje výdavky na kúpu bielej alebo čiernej techniky, nábytku, kobercov či iného zariadenia.

Zdroj: Poštová banka

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial