Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Slovenské firmy majú najvyššie dane z krajín V4

Dane 01.07.2016 | 14:01 0 Komentárov

Na Slovensku je najvyššia korporátna daň spomedzi krajín V4 a vysoké sú aj náklady práce. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Mazars.

Slovensko má jedny z najvyšších nákladov práce v regióne. Spoločnosti Mazars porovnávala osem krajín regiónu. Minimálna mzda je u nás osem eur nad priemerom sledovaných krajín, pričom v priemere Slováci mesačne zarábajú o 63 eur viac ako Maďari, o zhruba 100 eur menej ako Česi a až o 1 400 eur menej ako zamestnanci v Rakúsku. 

Zároveň pritom platí, že Slovensko má aj najvyššiu daň z príjmov právnických osôb spomedzi krajín V4. Tá je na úrovni 22 percent, kým v Maďarsku je len desať percent, v Českej republike a v Poľsku 19 percent.

Priemerná výška korporátnej dane vo všetkých spomínaných krajinách zahrnutých v prehľade je 17,1 percent. Na druhej strane je na Slovensku naopak najnižšia základná sadzba dane z pridanej hodnoty v rámci V4. Kým u nás je to 20 percent, v Maďarsku je sadzba 27 percent, v Poľsku 23 percent a v Českej republike 21 percent.

“Z pohľadu zamestnávateľov je však nevýhodou najmä vysoká úroveň nákladov spojených so zamestnávaním. Na Slovensku je až 35,2 percent, čo je takmer 10 percentuálnych bodov nad priemerom regiónu“ uvádza spoločnosť Mazars. Rovnako v neprospech zamestnávania najmä ľudí s nižšou kvalifikáciou hovorí aj relatívne vysoká úroveň minimálnej mesačnej mzdy 405 eur. Spomedzi bývalých socialistických krajín je vyššia minimálna mzda v Chorvátsku, Poľsku, Estónsku a Slovinsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *