Stvrtok 04. júna. Meniny má Lenka

Slovenskí investori veria firmám sledujúcim trendy. Láka ich Microsoft a Apple

Investície 29.03.2019 | 16:07 1 Komentár

Viac ako 70 percent slovenských investorov by chcelo investovať do akcií firiem sledujúcich nové technologické trendy. Láda ich Tesla a Google. Až 77 percent z nich by však chcelo vlastniť akcie spoločnosti Microsoft.

Trvalé trendy, do ktorých sa oplatí dlhodobo investovať – práve na tie sa zameriava tematické investovanie, ktoré pre väčšinu Slovákov v súčasnosti predstavuje stále veľkú neznámu. To, čo však Slováci naopak poznajú veľmi dobre, je umelá inteligencia, ktorú viac ako 34 percent investorov považuje za hlavný technologický trend dnešnej doby. Najviac zmien podľa Slovákov čaká automobilový priemysel, naopak za najstabilnejšie považujú bankovníctvo a služby. Ukazujú to výsledky prieskumu pre skupinu Amundi.

Práve na nové trendy a technológie sa zameriava takzvané tématické investovanie. Výber titulov sa neobmedzuje len na daný sektor, ale určujú ho celý trend. Investori tak investujú do rôznych spoločností, ktoré sa vezú na danej vlne. Môže ňou byť napríklad umelá inteligencia, alebo boj s diabetes.

„Tematické investovanie nie je v povedomí Slovákov príliš rozšírené. Len tri percentá respondentov nášho prieskumu vykázali aspoň základnú znalosť toho, čo tento pojem znamená. Väčšina Slovákov tak nevie, aké pozitíva môže tematické investovanie priniesť. Tento pojem totiž charakterizuje investície do perspektívnych odvetví a trendov s potenciálom nadpriemerného rastu. Medzi ne patria napríklad globalizácia, technologické inovácie či prevratné zmeny,“ vysvetľuje Dana Kryńska, vedúca komunikácie v Amundi Czech Republic.

Za najlepší vynález súčasnosti považuje 65 percent respondentov umelé srdce a 12 percent smartfón. Pre 35 percent Slovákov predstavuje najväčší technologický trend súčasnosti umelá inteligencia. Pre viac ako 24 percent je to automatizácia a 23 percent obyvateľov vníma ako najväčší trend robotizáciu.

„Viac ako polovica respondentov pritom automatizáciu vníma pozitívne. Pozitíva vidia najmä v tom, že ľudia sa uvoľnia pre prácu v službách a vo vzniku nových špecializácií a odborov. Naopak, ako negatívum automatizácie vnímajú obyvatelia Slovenska najčastejšie to, že ľudia prichádzajú o prácu,“ približuje D. Kryńska. Najväčšie zmeny očakávajú Slováci v odvetví automobilov, najmenej ich očakávajú v bankovníctve a v službách.

Vynálezy, bez ktorých sa väčšina respondentov nezaobíde v každodennom živote, sú internet (57,1 %) a mobilný telefón (47,5 %). Najväčšiu radosť by viac ako 61 percentám Slovákom urobil vynález liekov na rakovinu, 21 percent by potešil nový spôsob jednoduchého získavania energie a 13 percent by ocenilo vynález teleportácie. Za najväčšiu prevratnú zmenu považuje 41 percent Slovákov internet a 40 percent elektrinu.

Výskum ďalej ukázal, že akcie spoločností, ktoré reflektujú dlhodobé svetové trendy, by chcelo kúpiť 71 percent Slovákov. Väčšina by tak urobila z dôvodu viery v to, že tieto firmy majú budúcnosť. Pre viac ako 24 percent Slovákov je tematické investovanie aspoň zaujímavé. „Za najväčšieho inovátora považuje 37 percent respondentov Teslu a 24 percent Google. Keby si Slováci mohli vybrať, časť akej spoločnosti by chceli vlastniť a podieľať sa na jej zisku, viac ako 77 percent by si vybralo Microsoft nasledovaný spoločnosťou Apple,“ dodáva D. Kryńska.

Prieskum pre skupinu Amundi Czech Republic realizovala spoločnosť STEM/MARK. Na Slovensku sa ho na prelome septembra a októbra 2018 zúčastnilo 512 mužov a žien vo veku 25 – 65 rokov.

Jedna odpoveď na “Slovenskí investori veria firmám sledujúcim trendy. Láka ich Microsoft a Apple”

  1. Fero píše:

    Aj múdry schybí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *