Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Slovensko a Česko budú spolu odhaľovať daňové podvody

Dane 17.09.2018 | 16:51 0 Komentárov

Slovenská a česká vládna delegácia rokovali spolu v Košiciach. Jedným z bodov bol spoločný boj proti daňovým únikom.

Daňové orgány by mali spolupracovať najmä pri boji proti únikom pri DPH. Malo by sa tak diať výmenou informácií medzi krajinami, či spoločnou koncepciou v oblasti medzinárodného zdaňovania.

„Keď sme v Českej republike pripravovali opatrenia boja proti daňovým únikom, bola pre nás slovenská, skoro dvadsaťročná skúsenosť s evidovaním hotovostných platieb, zdrojom cenných skúseností pri zavedení elektronickej evidencii tržieb,“ uviedla česká ministerka financií Alenou Schillerovou.

Slovensko totiž používa elektronické pokladnice už od 90-tych rokov, kým v ČR zaviedli elektronickú evidenciu tržieb len nedávno. Pokladničné operácie sa tam však evidujú už cez internet, čo umožňuje lepšiu kontrolu. “Slovensko v súčasnej dobe plánuje pre svoj vlastný systém využiť niektoré prvky nášho online modelu,“ doplnila preto A. Schillerová.

Slovensko a Česko uvažujú o podpísaní dohody o automatickej výmene informácií v tejto oblasti. Mala by priniesť včasnú, presnú a podrobnú výmenu údajov, čo by pomohlo pri vyhodnocovaní rizikových obchodných transakcií. „Dohodli sme sa, že zmluvu podpíšeme čo najskôr a verím, že aj vďaka nej sa nám v oboch krajinách podarí eliminovať podvody a zlepšiť tak výber DPH,“ povedal slovenský minister financií Peter Kažimír.

Slovensko realizovalo v boji s daňovými únikmi niekoľko opatrení. Zaviedlo napríklad kontrolný výkaz DPH, zriadila sa tzv. daňová kobra, či sa obmedzili platby medzi firmami v hotovosti. Výber dane sa tým podstatne zvýšil. Daňová medzera na DPH, teda podiel dane, ktorú sa nedarí vybrať, sa od roku 2012 znížila zo 41 na 26 percent.

V Českej republike začali s intenzívnym bojom proti daňovým únikom o niečo neskôr, v roku 2014. Po inšpirácii Slovenskom bola zriadená daňová kobra, boli tiež zavedené kontrolné hlásenia a v roku 2016 elektronická evidencia tržieb.

Obe krajiny však chcú spolupracovať aj pri daniach z príjmu a zo zisku. Doteraz Slovensko, ani Česko nemajú so spoločnými kontrolami v oblasti priamych daní skúsenosti. Smernica EÚ však takúto spoluprácu umožňuje vrátane aktívnej prítomnosti daňových kontrolórov v inom štáte. Téma spoločných kontrol je aj agendou slovenského predsedníctva vo V4.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *