Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Slovensko bude pomáhať Chorvátsku so zavádzaním eura

EURO 12.12.2017 | 15:50 0 Komentárov

Slovensko je slovami ministra financií Petra Kažimíra pripravené pomôcť a poradiť Chorvátsku pri budúcom zavedení eura, a „stáť pri ňom aj pri schvaľovacom procese v rámci európskych inštitúcií, tak ako nám pomohli v minulosti iné štáty,“ povedal v Chorvátsku P. Kažimír.

Slovenský minister sa stretol s chorvátskym ministrom financií Zdravkom Maričom a na pôde chorvátskej centrálnej banky, kde sa uskutočnila konferencia venovaná možnosti zavedenia eura v tejto krajine. „Prezentoval som jasné prepočty, že zavedenie eura Slovensku pomohlo s dodatočným rastom HDP o takmer desať percent. Som presvedčený o tom, že Slovákom vyhovuje cestovanie s eurom vo vrecku,“ uviedol P. Kažimír podľa agentúry TASR.

Diskutovalo sa však aj o množných obavách. Ide napríklad o riziku zdražovania po prijatí eura. P. Kažimír vysvetlil, že dôležitá bola jednota spoločnosti. „Aj politická zhoda, ale aj komunikácia so zamestnávateľmi, obchodmi, a potom prídu aj médiá. Na Slovensku sme pocítili aj veľkú podporu zo strany médií,“ doplnil minister financií.

Vstup Chorvátska do eurozóny je podľa neho pre Slovensko dôležitý z toho dôvodu, že v rámci stredoeurópskeho regiónu je SR s eurom osamotená. Nemá ho v súčasnosti žiadna z okolitých krajín okrem Rakúska. Ak by teda do euroklubu vstúpila ďalšia krajiny vzrástla by váha regiónu, napríklad pri hlasovaní ecofinu.

Chorvátsko by mohlo spoločnú menu zaviesť približne o sedem rokov. Ide však len o odhady, pretože chorvátsky minister Z. Marič o konkrétnom časovom pláne nechcel hovoriť. Projekt je zatiaľ len vo fáze analyzovania a prípravy. Chorvátsko je však ako ekonomika už v súčasnosti výrazne naviazaná na euro. Vyplýva to z historického prepojenia na nemeckú marku.

Z. Marič ocenil spoluprácu so Slovenskom a dnešnú prítomnosť ministra P. Kažimíra na konferencii. „Medzi našimi krajinami sú veľmi dobré vzťahy a máme veľa spoločného, historicky aj ekonomicky. Každá skúsenosť je pre nás veľmi užitočná,“ dodal.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *