Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Slovensko je menej pripravené na zmeny ako ČR a Maďarsko

Ostatné správy 03.07.2015 | 09:43 0 Komentárov

Podľa najnovšej štúdie KPMG International – Change Readiness Index 2015 je Slovensko tridsiatou najlepšie pripravenou krajinou na zmeny na svete. Prvenstvo v rebríčku obhájil Singapur, prvej dvadsiatke dominujú krajiny severnej a západnej Európy. Poradie 127 skúmaných krajín je určené podľa ich schopnosti reagovať na zrýchľujúce sa zmeny vo svete.  

Za naše najväčšie plusy autori štúdie považujú otvorenosť a diverzifikovanosť ekonomiky (index  0,81; resp. 0,79 z 1) a zdravie obyvateľstva (index 0,88). V kategórii spôsobilosť na podnikanie sa Slovensko umiestnilo na 33.mieste, v kategórii spôsobilosť vlády na 29.mieste a v oblasti spôsobilosti občianskej spoločnosti sme zhodne obsadili 29.miesto. Podrobné výsledky za Slovensko nájdete tu.

Česká republika skončila v celkovom rebríčku na 28.mieste, Maďarsko na 29.mieste, Poľsko obsadilo 32. priečku. Z krajín, ktoré nám najviac konkurujú v oblasti prílevu zahraničných investícií, zaostali Bulharsko, ktoré skončilo na 47. mieste a Rumunsko na 79. priečke.

Change Readiness Index (CRI) je unikátna štúdia, ktorú KPMG pripravilo v spolupráci s Oxford Economics. Do úvahy sú brané všetky ukazovatele od prírodných katastrof, cez nečakané ekonomické a politické zmeny až po dlhodobé trendy, ako je demografia a nové technológie. CRI bola v roku 2015 rozšírená na 127 krajín, v poslednom hodnotení z roku 2013 bolo v rebríčku zahrnutých 90 krajín.

Pri posudzovaní spôsobilosti pripravenosti na zmenu meria CRI schopnosť danej krajiny v troch oblastiach: spôsobilosť na podnikanie (podnikateľské prostredie krajiny), spôsobilosť vlády (vrátane daňových, regulačných a bezpečnostných aspektov) a spôsobilosť občianskej spoločnosti – školstvo, zdravotníctvo, inklúzia rastu a prístup k technológiám.

Zaujímavosťou je, že v CRI 2015 sa veľmi dobre umiestnili mnohé krajiny s nižšími príjmami.  Ukázali sa tu výhody účinnej politiky a investícií do kompenzácie nižšej úrovne bohatstva. Napríklad India zaznamenala jeden z najväčších posunov v rebríčku, poskočila oproti roku 2013 až o 17 miest, a to najmä vďaka zlepšenému podnikateľskému prostrediu. 

„CRI ukazuje, že pokiaľ ide o pripravenosť na zmenu, neexistujú žiadne jednoznačné pravidlá úspechu,“ povedal Timothy Stiles, Globálny predseda KPMG International pre medzinárodné rozvojové asistenčné služby. „Bohatstvo krajiny je faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje pripravenosť na zmeny, ale mnoho krajín kompenzuje menšie bohatstvo napríklad silnou správou verejných záležitostí, dotáciou sociálnej oblasti alebo práve ústretovým podnikateľským prostredím,“ uzavrel Stiles.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *