Nedeľa 27. septembra. Meniny má Cyprián

Slovensko má najväčšie rezervy zlata na hlavu z krajín V4

Trhová cena zlata sa v decembri priblížila k júnovým trojročným minimám a poklesla na 1 200 dolárov za trójsku uncu. Zlato je najmä v časoch krízy investormi vyhľadávanou komoditou. Jeho najväčší držitelia, ktorými sú predovšetkým centrálne banky jednotlivých krajín, však zlato vo svojich rezervách držia v podstate od nepamäti, kríza – nekríza.

Centrálne banky eurozóny mali podľa údajov World Gold Council v decembri 2013 vo svojich rezervách 10 779 ton zlata. Takmer tretina tohto objemu [cca 3 400 ton] pritom prislúcha Nemecku. Svetovým držiteľom zlata číslo jeden sú ale Spojené štáty americké so zlatými rezervami v objeme viac než 8 100 ton. Viac ako tisíc ton zlata ale majú vo svojich rezervách aj Taliansko, Francúzsko, Čína a Švajčiarsko.

drzanie-zlata_1 Zlaté rezervy Národnej banky Slovenska dosahujú necelých 32 ton. V rámci krajín V4 sú tak naše zlaté rezervy druhé najvyššie. Predbehlo nás Poľsko, ktoré drží 103 ton zlata. Naopak, Česká republika [11 ton] a predovšetkým Maďarsko [cca 3 tony] za Slovenskom pomerne výrazne zaostali.

Jednotkou v držbe zlata však sme v rámci V4 v prepočte na jedného obyvateľa. Zatiaľ čo v Maďarsku na jedného obyvateľa pripadá len asi 0,3 gramu zlata, na jedného Čecha je to rovný gram a na jedného Poliaka menej ako 3 gramy, tak na každého Slováka pripadá z národných rezerv takmer 6 gramov žltého kovu. Zlatý poklad však Slovensko skrýva aj pod zemou. Len v okolí Detvy sa ho podľa odhadov nachádza 80 ton.

Najväčším držiteľom zlata v prepočte na jedného obyvateľa je Švajčiarsko [129 gramov]. Spomedzi krajín eurozóny majú najväčšie zlaté rezervy v prepočte na obyvateľa Nemecko a Taliansko [cca 40 gramov].

Zdroj: Poštová banka

2 odpovede na “Slovensko má najväčšie rezervy zlata na hlavu z krajín V4”

  1. jan píše:

    nechapem prečo Slovenské zlato nieje doma,žiadného lidra to nezaujíma-prečo?

  2. Pierre píše:

    NEMA, je to papierove zlato, ktore ak neprevezieme k nam co najskor, tak nikdy neuvidime!!!!!!!!

    Slovensko ma najmenej zlata na SVETE.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial