Nedeľa 19. január. Meniny má Drahomíra

Slovensko má najvyššiu daň z príjmov v regióne

Dane Peter Apolen 29.04.2014 | 11:18 0 Komentárov

Najnovší prieskum KPMG so zameraním na daňové zaťaženie vo svete ukázal, že od januára minulého roka 13 krajín zvýšilo svoju DPH a žiadna ju neznížila. V prípade dane z príjmov bola situácia opačná – iba 9 krajín ju zvýšilo, vrátane Slovenska, a 24 krajín vo svete túto daň znížilo.

Najvyššiu daň z príjmov majú momentálne Spojené arabské emiráty, kde môžu byť firmy zdanené až 55 percentami. Na opačnom konci rebríčka je Čierna Hora, ktorá zdaňuje príjmy deviatimi percentami.

Na Slovensku je v súčasnosti daň z príjmov na úrovni 22%. Oproti roku 2013, kedy bola platná sadzba 19% to znamená percentuálne zvýšenie o takmer 16%. Tento nárast nás zaradil do top 5 krajín sveta s medziročným najvyšším zvýšením dane z príjmov (viď Tab.2). Navyše pri porovnaní s krajinami v regióne strednej a východnej Európy je daň z príjmov na Slovensku aktuálne najvyššia (viď Tab.1).

“Vysoká sadzba dane z príjmov pôsobí demotivačne na zahraničných investorov, ktorí zvažujú kam umiestniť svoje investície. Nie je však jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje ich rozhodnutia. Dôležitá jej aj skutočná miera daňového zaťaženia v danej krajine, tzv. efektívna sadzba dane. Tá napríklad v prípade získaných investičných stimulov môže byť nižšia, ako je sadzba dane stanovená zákonom o dani z príjmov,” skonštatoval Branislav Ďurajka, partner KPMG na Slovensku pre oblasť daní.

Prieskum KPMG tiež porovnával krajiny z pohľadu nepriameho daňového zaťaženia. Z výsledkov vyplynulo, že najvyššiu DPH odvádzajú v susednom Maďarsku – až 27%. Najnižšia DPH na svete je v karibskom štáte Aruba –  1.5 %. 

Na Slovensku je aktuálne platná sadzba DPH 20%. V svetovom meradle nás to radí na koniec tretej desiatky krajín. Spomedzi krajín v regióne strednej a východnej Európy je naša sadzba DPH aktuálne najnižšia. V Českej republike sa však uvažuje o znížení DPH v prípade niektorých produktov.

Podľa autorov prieskumu daňové sadzby odrážajú ekonomickú situáciu jednotlivých krajín. Zvyšujú sa a opäť klesajú a neexistuje jednotné vysvetlenie, prečo sa tak deje.

„Jednou z najväčších výziev dneška je, že daňové zákony sú lokálne, ale firmy podnikajú globálne.  Mnoho krajín využíva svoje daňové systémy na to, aby získali výhodu v súťaži o investície a nové pracovné miesta, a tiež aby ťažili zo zahraničnej činnosti vlastných nadnárodných spoločností,“  dodáva Wilbert Kannekens, globálny riaditeľ KPMG pre medzinárodné dane.

Tab.1– Porovnanie krajín strednej a východnej Európy

dane-region

Tab.2 – Zmeny v daniach z príjmov – zvýšenia

dane-2

Tab. 3 – Top 10: Najvyššie a najnižšie dane z príjmov

dane-2

Tab. 4 – Top 10: Najvyššie a najnižšie DPH

dane-dph

V prípade záujmu si môžete porovnať sadzby dane z príjmov a DPH v 130 krajinách sveta online na: www.kpmg.com/taxrates.

Poznámka: Informácie uvedené v prieskume sú platné v čase jeho vydania.  

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *