Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Slovensko patrí medzi najpriemyselnejšie krajiny únie

Ostatné správy 28.06.2016 | 16:09 0 Komentárov

Až v 10 krajinách EÚ vyprodukuje minimálne každé piate euro priemysel. Slovensko je medzi nimi.

Dnešný finančný trh opäť raz dokazuje, aký neočakávane silný vplyv môže byť i predpokladaná udalosť. Trhy o referende vedeli, napriek tomu je dopad Brexitu jednou veľkou neznámou. Moja rada preto znie: zamerať sa pri hľadaní príležitostí viac na fundamenty. Znamená to nájsť si trend, ktorému rozumiete a ktorý je ako tak odolný voči krízam.

priemysel-v-krajinach

Takýmto príkladom môže byť napríklad stávka lítium. Podľa môjho názoru nás v blízkej budúcnosti čaká obrovský generačný skok v oblasti akumulátorov, ktoré môžu zmeniť naše spotrebiteľské správanie.

Prvými lastovičkami boli robotické vysávače, ktoré sa už udomácnili v množstve domácností. Ďalšími sú kosačky na trávu. Cena akumulátorovej kosačky je už dnes na úrovni kvalitnej benzínovej. Akumulátorová však podstatne zvyšuje užívateľský komfort. Jednak kosí sama a teda aj keď sme v práci, ale dostane sa aj na miesta, ktoré sú ľudskej obsluhe ťažko dostupné. Napríklad príkre svahy, či pod korunami nízkych stromov. Keď sa taká kosačka vybije, sama si príde k nabíjačke a doplní si energiu.

Až na pár skalných priaznivcov starých čias, tak postupom času dá väčšina z nás prednosť pohodliu, pokoju a úspore času. Behanie za hlučným strojom na benzín alebo s elektrickým káblom sa stane minulosťou.

Tento trend sa postupne dostane i do ostatných spotrebičov. Všetko, čo máme dnes doma pôjde na batérie. Nebudete si musieť po byte ťahať káble, keď si chcete spraviť kávu v spálni, alebo preniesť minichladničku so šampanským na verandu. Ďalšou oblasťou je aku náradie. To podstatne zlepší komfort obsluhy. Budete si ho môcť zobrať kamkoľvek, bez potreby elektrickej siete.

A tou možno najpodstatnejšou oblasťou využitia akumulátorov sú elektromobily. Ich nástup zažívame v týchto dňoch. Cena sériovej výroby sa dostáva do dostupných úrovní a pravdepodobne ju ešte viac zrazí vládna podpora. Teda aspoň v niektorých krajinách.

Nebolo to pritom tak dávno, možno tri roky, keď boli elektromobily a aj akumulátorové kosačky extrémne drahé a neboli preto dostupné širokej verejnosti. Ich dobíjanie trvalo večnosť a kapacita dosahovala zlomok dnešných batérií.

Tento trend bude pokračovať. Akumulátory budú menšie a budú mať podstatne väčšiu výdrž a budú cenovo dostupnejšie. To zo sebou prinesie zásadné technologické zmeny. Vzniknú nové prístroje, ktoré budú postavené na akumulátoroch. Bude to súvisieť s autami, motorkami, bicyklami. Nikto nebude riešiť pohonné hmoty. O mobiloch a laptopoch asi nemusím hovoriť.

Teraz sa však dostávam k tomu podstatnému, ako naložiť s takouto informáciou z pohľadu investora. Ak sa zhodneme na myšlienke, že sme pred zásadnou zmenou vo využívaní vecí, prinesie to rast dopytu po surovinách na výrobu batérií v horizonte 5 až 10 rokov rádovo v stovkách percent. Inými slovami, keďže dnes je jedinou dostupnou surovinou na takúto produkciu lítium, dopyt po ňom bude teda rapídne stúpať.

Jedným zo spôsobov ako sa zviesť na tomto trende je orientácia na producentov alebo spracovateľov tohto kovu. Tých je na relatívne málo. Zhodou okolností je jedna spoločnosť aj v Čechách, v Krušných horách. Najväčšie náleziská sú však v Čile, a nejaké aj v Srbsku.

To ako si staviť na tento trend už záleží na investičnom profile konkrétneho investora. Tí defenzívnejší asi nebudú chcieť ísť do vysoko volatilných akcií firiem, ale budú pre nich asi zaujímavejšie dlhopisy. Naopak tí dynamickejší, ale ešte nie úplne, si môžu staviť na sektorový index či ETF, kde budú dve, či tri desiatky producentov lítia. Môžu sa tak podieľať na pozitívnom trende odvetvia, bez toho, aby boli príliš nadvážený pre jednu firmu.  A na potom sú tu priamo akcie alebo aj rôzne produkty využívajúce páku, napríklad opcie. Možností je teda spústu.

odvetvia-slovenskeho-priemyslu

Keď sa vrátim k úvodu, dôležité je nájsť si svoj trend. Znamená to byť menej závislý na veľkých výkyvoch a makroveličinách. Nástup akumulátorov bude totiž prebiehať bez ohľadu na ekonomický cyklus. Takže dokáže preklenúť i obdobia, aké zažívame dnes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *