Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Slovensko predalo dlhopisy s rekordne dlhou splatnosťou

Investície 06.06.2018 | 18:42 0 Komentárov

Slovensko predalo v utorok (5.6.) po prvý krát štátne dlhopisy s 50-ročnou splatnosťou. Objem emiesie dosiahol 500 mil. eur, a úročenie 2,25 percenta.

„Slovensko zažilo prelomový úspech na finančných trhoch. Podarilo sa nám prvýkrát v našej histórii umiestniť štátny dlhopis so splatnosťou 50 rokov,” povedal minister financií Peter Kažímír. Dlhopis s podobnou splatnosťou podľa neho má iba päť krajín v Európe. Napríklad Francúzsko alebo Írsko.

Slovensko je prvou krajinou z tzv. nových členských krajín strednej a východnej Európy, ktorým sa podarilo predať na finančných trhoch dlhopisy s takou dlhou splatnosťou. “Podmienky boli veľmi atraktívne, dopyt bol viac ako trojnásobný, umiestnili sme dlhopisy v hodnote 0,5 miliardy eur,” uvádza P. Kažimír. Splatnosť emisie je 12. júna 2068.

Podľa riaditeľa Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniela Bytčáneka využilo Slovensko pri predaji emisie 50-ročných dlhopisov priaznivú situáciu na finančných trhoch. „Emisia sa predala veľmi rýchlo, v priebehu pár hodín. Úrok, ktorý sme dosiahli, bol na úrovni 2,25 percenta, čo je výrazne menej, ako je priemer nášho celého (dlhového) portfólia,“ spresnil.

Nákupu sa podľa neho zúčastnili dôležití investori najmä z oblasti dôchodkových a správcovských spoločností, penzijné fondy, banky z celej Európy. Slovenská emisia bude podľa jeho slov slúžiť aj ako tzv. benchmark pre podobné dlhopisy v rámci celej Európy.

Slovensko v utorok podľa neho taktiež predalo desaťročné štátne dlhopisy v hodnote jednej miliardy eur, s úročením nad jedno percento.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *