Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Slovensko.sk plánuje uviesť mobilnú aplikáciu

Ostatné správy 22.05.2018 | 15:07 0 Komentárov

Na prihlásenie sa do e-schránky bude stačiť aj smartfón. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) pracuje na na prístupe cez mobilný telefón, čiže mobileID. Plánované spustenie by malo prebehnúť vo februári 2019. Aplikácia má slúžiť aj na podpisovanie elektronických dokumentov.

Prihlásenie sa pomocou mobilu doplní dnes jediný spôsob práce s elektronickou schránkou teda cez čítačku elektronických občianskych preukazov. Cieľom spustenia mobilnej aplikácie je predovšetkým zjednodušenie a zvýšenie užívateľského komfortu. NASES tak chce “k využívaniu elektronických služieb prilákať viac občanov”.

Aktivácia mobilného zariadenia bude prebiehať online samoobslužne, uvažuje sa aj o možnosti asistovanej aktivácie. Po inštalácii už nebude na prihlásenie potrebná čítačka, nainštalované aplikácie v počítači, ani občiansky preukaz. Bez použitia občianskeho preukazu bude taktiež možné cez mobileID podpisovať aj elektronické podania.

V súčasnosti využíva výhody elektronickej komunikácie a svoju elektronickú schránku má aktivovanú na doručovanie dokumentov len malá skupina občanov. Z celkovo 4 944 815 zriadených elektronických schránok je aktívnych 65 275. „Veríme, že jednoduchší prístup k elektronickým službám v spojení s ďalšími plánovanými úpravami portálu slovensko.sk, pomôže k tomu, aby boli lákavejšie pre ďalších potenciálnych používateľov,“ hovorí generálny riaditeľ NASES Lukáš Sojka. „Týmto krokom otvárame cestu do budúcnosti aj pre čisto mobilné scenáre,“ dodáva.

Portál slovensko.sk čaká rekonštrukcia, ktorú má zastrešič nový projekt s názvom Zvyšovanie úžitkovej hodnoty digitálnych služieb pre občanov, podnikateľov a inštitúcie verejnej správy. Mal by sprehľadniť aj portál slovensko.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *