Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

Slovensko už brzdí dlhová brzda, žiadne väčšie emisie preto už tento rok neplánuje

Slovensko už neplánuje tento rok umiestňovať žiadne väčšie emisie na finančných trhoch. Potreby sú uspokojené a SR musí dbať i na neprekročenie dlhového stropu. Krajine prajú dobré podmienky na trhoch, úroky sú rekordne nízke, splatnosti sa predlžujú. 

Riaditeľ Agentúry pre riadenie a dlhu a likvidity Daniel Bytčánek v rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že štát sa bude snažiť udržať dlh pod ďalšou hranicou dlhovej brzdy, teda pod 57 percentami hrubého domáceho produktu. Jej prekročením by totiž vznikla vláde povinnosť predložiť vyrovnaný rozpočet.

Realizovať by sa už mali iba malé domáce aukcie v októbri, novembri a potenciálne v decembri. „Do konca roka nie je príliš priestor na nové emisie. Očakávame, že dlh bude ku koncu roka bezpečne pod hranicou 57 percent HDP,“ cituje Reuters šéfa ARDAL Bytčánka. Väčší priestor na nové emisie tak vidí riaditeľ začiatkom budúceho roka, kedy sa zvažuje benchmarková syndikovaná emisia so splatnosťou okolo 10 rokov. 

„Podmienky sú veľmi dobré a my ich využívame na zlepšenie nášho portfólia. Bolo by dobré pokračovať s emisiami s dlhšími splatnosťami, čo však momentálne nie je možné kvôli dlhovej brzde,“ cituje Reuters Bytčánka. Krajina si vďaka dobrým podmienkam vie požičať na dlhšie obdobie.

Okrem nových úverov sa Slovensko refinancuje. Odkupuje staršie dlhopisy, ktoré majú vyšší úrok. Minulý roku štát spätne odkúpil pred splatnosťou dlhopisy za 1,5 miliardy eur. Tento rok by to podľa Bytčánka malo byť menej, keďže výnosy sú nižšie a investori majú menšiu motiváciu dlhopisy pred splatnosťou predávať. 

Ako uviedol pre Reuters, reálny je spätný odkup bondov zhruba za 500 miliónov eur, okrem približne 300 miliónov eur, ktoré už agentúra tento rok odkúpila. ARDAL má pritom hotovostnú rezervu v objeme troch miiliárd eur. Agentúra by mohla vykúpiť, chýba ale podľa nej dopyt od investorov.

Štát si tento rok celkovo požičia na finančných trhoch o miliardu menej ako plánoval. Malo by to byť päť miliárd eur. V budúcom roku sa odhaduje potreba financovania podobne ako v tomto roku pri 5 mld. eur.

S likviditou pomôže Slovensku predaj 49-percentného podielu v Slovak Telekome. Štát by tak mohol splatiť časť svojho dlhu.

Agentúra pre riadenie dlhu diverzifikuje portfólio a zároveň si testuje nové trhy. Minulý rok tak napríklad vydala dlhopisy v českých korunách. Tento rok to bolo i v nórskej menej. V Nemecku sa podarilo umiestniť dlhopisy so splatnosťou 20 rokov. Priemerná splatnosť bondov sa zvýšila zo 5,6 roka v roku 2012 na súčasných takmer sedem rokov. „Tieto čísla sú najlepšie v našej histórii a radi by sme ich udržali,“ dodal Bytčánek. Výnosy 10-ročných slovenských dlhopisov v uplynulom roku klesli na 1,597 %, teda o 118 bázických bodov. Výnosy nemeckých dlhopisov v tom čase klesli o 92 bázických bodov na 1,001 %, píše Reuters.

Zahraničným veriteľom dlží krajina viac ako polovicu z verejného dlhu.

Zdroj: Reuters, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *