Streda 11. decembra. Meniny má Hilda

Slovensko už pozná mená občanov, ktorí mali účty v HSBC

BankyDane Peter Apolen 12.03.2015 | 10:23 0 Komentárov

Finančná správa už od utorka (10.3.) eviduje zoznam mien občanov Slovenska, ktorí mali v minulosti účty vo švajčiarskej pobočke banky HSBC. Tá je prešetrovaná pre daňové úniky a majitelia účtov preto podozriví z daňových podvodov. 

Na zozname je 25 osôb. Povedal to prezident daniarov František Imrecze. Slovákov, ktorí sú na zozname, priamo nemenoval. Podľa jeho slov však pochádzajú z rôznych oblastí, sú to podnikatelia, športovci, lekári či modelky. „Tento zoznam budeme následne preverovať v rámci Daňovej kobry, teda v spolupráci s políciou a generálnou prokuratúrou z pohľadu jeho obsahu a z pohľadu toho, či nastala skutočnosť, ktorá by smerovala k daňovému úniku alebo podvodu,“ avizoval.

Údaje o slovenských klientoch HSBC pochádzajú z rokov 2005 a 2006. Na viaceré prípady sa tak môže vzťahovať premlčanie. Pracovníci finančnej správy si boli preň vo Švajčiarsku osobne.

Slovenské daňové úrady však premeškali čas zasiahnuť už skôr. O podozreniach s podvodov prostredníctvom HSBC sa vedelo už dávnejšie. Orgány však proaktívne nekonali. Niektoré krajiny sú však už s vyšetrovaním podstatne ďalej. Slovensko v súčasnosti reaguje až na zistenia Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ), ktoré nedávno zverejnilo svoje vlastné závery.

Podľa nich malo byť na účtoch švajčiarskej pobočky britskej banky až 102 miliárd amerických dolárov (90 miliárd eur). Na Slovensko bolo údajne prepojených 147 účtov, na ktorých bolo uložených spolu 48,7 milióna amerických dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *