Streda 23. január. Meniny má Miloš

Slovenský export sa v auguste medziročne prepadol o 14,7%

Podľa predbežných údajov bolo v auguste saldo zahraničného obchodu aktívne v objeme 267,7 mil. eur.

V auguste dosiahol celkový vývoz tovaru hodnotu 3 150,7 mil. eur pri medziročnom poklese o 14,7 %. Celkový dovoz tovaru sa znížil o 20,5 % na 2 883 mil. eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 267,7 eur mil. (o 196,9 mil. Eur vyššie ako v auguste 2008).

Za osem mesiacov sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil celkový vývoz tovaru o 26,5 % na 24 700,6 mil. eur a celkový dovoz o 28,6 % na 24 182,8 mil. eur.Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 517,8 mil. eur.

V súvislosti s ďalším vývojom analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák zdôrazňuje: "Na základe údajov z priemyselnej produkcie však predpokladáme, že exporty stále ťahá spotrebná elektronika, avšak v auguste výrazne podporená aj automobilovým , strojárskym priemyslom a železiarňami. Výhľad Nižšia porovnávacia báza, ako aj stabilizácia ekonomík našich najvýznamnejších obchodných partnerov by mali v závere roka prispieť k ďalšiemu zmierneniu medziročného prepadu obratu v zahraničnom obchode. Protichodne by však mohlo pôsobiť vyprchanie efektu šrotovného. Vzhľadom na aktuálny pozitívny vývoj zahraničného obchodu meníme aj náš výhľad na bilanciu zahraničného obchodu v tomto roku – z deficitu -0,5% z HDP na vyrovnanú bilanciu."

Zdroj: ŠÚ SR, UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *