Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

Slovenský poistný funguje už sto rokov

Poistenie 14.11.2019 | 16:22 0 Komentárov

Kým slovenské poisťovne pred sto rokmi vznikli na základoch Rakúsko-Uhorska, dnes je sektor opäť súčasťou európskeho poisťovníctva, ktoré uplatňuje spoločné pravidlá.

Slovenské poisťovníctvo vzniklo pred sto (a jeden) rokmi spolu so vznikom novej Československej republiky na troskách Rakúsko – Uhorska. Ako sa v priebehu uplynulých sto rokov sa na území Slovenska menili rôzne politické režimy, každý z nich sa usiloval o zabezpečenie „národného“ poisťovníctva tým, že poistné ústavy pôsobiace na svojom území prevzal alebo mal snahu tie cudzie vytlačiť. Každý režim vždy dbal na to, aby nútený prevod kmeňov medzi poisťovňami neohrozil istoty pre poistených. 

Po roku 2004 sa vstupom do Európskej únie Slovensko stalo súčasťou otvoreného európskeho poisťovacieho sektora. Ľudia tak získali výhodu širokej ponuky produktov od množstva poisťovní etablovaných na slovenskom území. “Na druhej strane by pre štát malo byť varovným signálom to, že klesá počet poisťovní so sídlom na území SR (14) na úkor rastu počtu pobočiek poisťovní z iného členského štátu (22) a poisťovní z iných členských štátov, pôsobiacich na základe práva voľného poskytovania služieb (viac ako 650),” uvádza Slovenská asociácia poisťovní. 

“Znamená to, že slovenské podnikateľské prostredie nie je pre poisťovníctvo veľmi priateľské. Poisťovníctvo je zaťažené vysokými sektorovými daňami a odvodmi, ktoré neprispievajú k stabilite sektora. Ani poistení nie sú štátom nijako motivovaní k ochrane svojho majetku proti náhodným udalostiam alebo pre zabezpečovanie pre prípad staroby či choroby,” pokračujem asociácia.

Po desaťroččiach samostatného fungovania sa slovenské poisťovne začlenili do európskeho systému. Regulácia už nie je iba národná, ale z väčšej časti európska. Dohľad nad činnosťou poisťovní tiež už nie je iba na národnej báze, ale má aj európsky rozmer. Poistný trh však ešte nie je rozvinutý tak ako v Európe. Podiel poistného na HDP je na Slovensku približne 2,7 percenta, pričom priemer krajín OECD je zrhuba osmych percent.

Poisťovne vyplácajú ročne na poistných plneniach 1,4 mld. eur. Na finančnom trhu spravujú aktíva v hodnote viac ako šesť miliár eur. Zamestnávajú šesť tisíc zamestnancov a zazmluvnených majú aj viac ako 20 tisíc sprostredkovateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *