Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Slovenský poistný trh rástol vlani najrýchlejšie od finančnej krízy

Poistenie 10.07.2020 | 13:27 0 Komentárov

Slovenskému poistnému trhu sa vlani darilo, keď stúpol o 4,6 percenta, čo je druhý najsilnejší rast od finančnej krízy a ďaleko nad priemerom posledného desaťročia

Hnacím motorom trhu bolo neživotné poistenie, ktoré stúplo o 6,1 percenta. Životné poistenie rástlo o niečo pomalšia – o 3,1 percenta, po miernom poklese v predchádzajúcom roku. Podobne ako v ostatných európskych trhoch, kde je životné poistenie v posledných rokoch veľmi nestabilné.

Podľa Allianz-Slovenskej poisťovne bude tento rok pre slovenský poistný trh veľmi náročný. Príjmy z poistného by mali poklesnúť až o 7,1 percenta. No už v nasledujúcom roku ho čaká oživenie, keď trh podľa poisťovne porastie o takmer osem percent. Priemerné ročné tempo rastu v nasledujúcom desaťročí poistovňa odhaduje na 3,6 percenta.

Vo svete stúplo vlani hrubé poistné najviac za posledné štyri roky, a to o 4,4 percenta.  Vo východnej Európe bol nárast ešte vyšší, a to o 8,6 percenta. Rok 2020 však bude horší. Karty aj v poisťovacom priemysle bezpochyby zamiešal Covid-19. Náhle zastavenie hospodárskej činnosti na celom svete zasiahlo aj dopyt po poistení. Očakáva sa, že globálne príjmy z poistenia sa tento rok znížia o 3,8 percent, čím poisťovne prídu o 360 miliárd eur. Dopad korona krízy na poisťovníctvo tak bude podľa odborníkov z Allianz trikrát silnejší ako dopad svetovej finančnej krízy v roku 2008. Vyplýva to z Globálnej správe o poistení, ktorú vypracoval koncern Allianz.

„Rok 2020 je kvôli vírusu stratený, o tom niet pochýb. Oveľa dôležitejšia otázka však je, čo bude po Covid-19. V zásade vidíme tri trendy, ktoré už boli zavedené predtým a v nasledujúcich rokoch sa bude na ne klásť ešte väčší dôraz. Sú to digitalizácia biznis modelov, obrat smerom k Ázii a rastúci význam faktorov udržateľnosti,” uviedol hlavný ekonóm Allianz Ludovic Subran.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial