Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Slovensky sú v biznise úspešnejšie, ako iné ženy regiónu

Ostatné správy 17.06.2019 | 14:50 0 Komentárov

V rámci Európy patrí Slovensko medzi krajiny s vyšším podielom žien v seniorských pozíciách (24 %). V porovnaní s ostatnými krajinami regiónu nás predbieha iba Rakúsko (26 %). Naopak, Poľsko (21 %), Maďarsko (14,8 %) a Česko (13,8 %) za nami zaostávajú.

Vyplýva to z najnovších dát štatistického úradu EÚ (Eurostat).

Vôbec najviditeľnejším prejavom, že sa postavenie žien na Slovensku zlepšuje, patrí uvedenie Zuzany Čaputovej ako prvej ženy do prezidentskej funkcie. Viacero pozitívnych príkladov sa dá nájsť aj v slovenskom biznise. Napríklad v slovenskom zastúpení medzinárodnej spoločnosti Grant Thornton tvoria ženy až 82 percent zamestnancov a majú väčšinu v manažmente. „Práve rozmanité pracovné tímy vedú k lepším, inovatívnejším obchodným výsledkom, ktoré sú kľúčové pre rozvoj biznisu v čoraz komplexnejšom svete,“ hovorí daňová partnerka Grant Thornton Slovensko Silvia Hallová.

Globálne údaje ukazujú, že 87 percent firiem má vo svojom senior managemente aspoň jednu ženu, čo v porovnaní s rokom 2012 predstavuje nárast o 21 percent. Dobrou správou je, že Slovensko je súčasťou tohto pozitívneho trendu, ukazuje štúdia poradenskej spoločnosti Grant Thornton.

Počas posledných piatich rokov sa zvýšil počet spoločností, ktoré majú v senior managemente aspoň jednu ženu o 20 percentuálnych bodov. Tempo sa zrýchlilo najmä v poslednom roku, keď počet týchto firiem narástol o 12 bodov.

Ženy v seniorských pozíciách majú celosvetovo 29 percentné zastúpenie. Toto číslo je historickým rekordom, a to aj vďaka fenoménu #MeToo.

V rámci štúdie Ženy v biznise 2019 identifikovali ženy v senior manažmentoch firiem najväčšie problémy, ktoré museli prekonať v snahe získať povýšenie do exekutívnej funkcie. Vôbec najväčšou prekážkou pre ženy aj mužov bol nedostatok času, ktorý by mohli venovať zlepšovaniu svojich pracovných schopností.

V celosvetovom meradle až 75 percent firiem implementuje progresívne opatrenia na dlhodobé zlepšovanie rodovej diverzity na pracovisku. Dáta z najnovšieho výskumu Ženy v biznise 2019 ukazujú najčastejšie spôsoby, ktorými spoločnosti dosahujú zvyšovanie počtu ženských líderiek. „Úlohou vedenia firmy je formovanie inkluzívneho prostredia, ktoré oceňuje jedinečnosť každého zamestnanca a dovoľuje mu prejaviť svoju odlišnosť,“ približuje S. Hallová.

Problémom v mnohých krajinách popri diverzite na pracovisku ostáva aj platová nerovnosť. Podľa Indexu rodovej rovnosti zarábajú ženy v EÚ v priemere o 16 percent menej ako muži. Na Slovensku sme na tom horšie, rozdiel v platoch mužov a žien predstavuje 18 percent. Aj napriek tomu, že zaostávame za priemerom EÚ, situácia sa na Slovensku pomaly zlepšuje. Platová medzera totiž v roku 2006 predstavovala podľa dát Eurostatu až 25,8 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *