Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Slovinsko nepotrebuje finančnú pomoc

Ministri financií eurozóny sa dohodli, že Slovinsko nepotrebuje zahraničnú finančnú pomoc. „Veríme, že Slovinsko podnikne potrebné kroky,“ uviedol šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Aj nemecký minister financií Wolfgang Schäuble tiež tvrdí, že Ľubľana nepotrebuje záchranný balík.„Myslím si, že ak sa budú dôsledne držať nastúpeného kurzu, tak to dokážu aj bez pomoci.“

Slovinsko sa už niekoľko mesiacov snaží vlastnými silami ozdraviť domáci bankový sektor. „Máme dostatok peňazí,“ uviedol slovinský minister financií Uros Cufer.

Slovinská ekonomika sa nachádza v recesii. Najväčšie problémy krajine spôsobuje bankový sektor. Slovinská centrálna banka rozhodla o zatvorení a likvidácii dvoch malých súkromných bánk – Factor Banky a Probanky. Sporitelia neprídu o svoje vklady, za ktoré ručí štát. Likvidáciou bánk chce Slovinsko zabrániť tomu, aby skončilo ako Cyprus.

Problémom sú však predovšetkým štátne banky, ktoré majú vo svojich portfóliách zlé úvery v hodnote 7,5 miliardy eur, čo zodpovedá viac než pätine slovinského hrubého domáceho produktu (HDP).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial