Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

Sme na konci cyklu. Ekonomika spomaľuje

Makroekonomika 20.09.2019 | 10:20 0 Komentárov

Ministerstvo financií prehodnotilo výhľad rastu ekonomiky na tento a budúce roky. Kým vlani počítalo s rastom o 4,5 percenta, už len tempo 2,4 percenta bude úspechom.

Ministerstvo financií SR vo svojej aktuálnej makroekonomickej prognóze upravilo svoje predchádzajúce odhady. Ešte v júni očakávalo pre tento rok rast o 3,5 percenta. Aktuálne je to len 2,4 percenta. Vlani pritom slovenské hospodárstvo vzrástlo o 4,1 percenta.

Zhoršovať sa začne i situácia na pracovnom trhu. Miera nezamestnanosti by mala stagnovať na svojom historickom minime 5,8 percenta. Tlak na rast miezd sa preto zastaví.

Dôvodom je zhoršenie situácie vo svetovej ekonomike. Spomalenie v Číne tlačí do recesie Nemecko a to so sebou ako dodávateľa nadol ťahá i Slovensko. Hlavným dôvodom je obchodná vojna medzi USA a Čínou. Ďalším je riziko tvrdého brexitu, ktorý môže ohroziť celé európske hospodárstvo.

V roku 2021 ministerstvo očakáva vzpruhu v podobe nábehu plnej produkcie v nitrianskom závode Jaguar Land Rover. Okrem toho to bude končiace programové obdobie čerpania eurofondov, ktoré jednorazovo povzbudí verejné investície.

„Ešte nie sme v kríze,“ ubezpečuje minister financií Ladislav Kamenický. „Musíme však byť pripravení a mať v zásobe nejaké projekty, ktoré by vedeli pôsobiť protikrízovo,“ dodal. Začína preto rokovania s predstaviteľmi zamestnávateľov, ktoré by mohli viesť k preventívnym opatreniam na podporu slovenskej ekonomiky.

Priemerná nominálna mzda sa napriek spomaleniu ekonomiky tento rok zvýši najviac od finančnej krízy. Za jej očakávaným rastom o 7,4 percenta však stoja najmä zamestnanci verejného sektora, kde sa mzdy zvyšujú o vysokých 12 percent. Mzda v súkromnom sektore by sa podľa prognózy mala zvýšiť o šesť percent.

Inflácia, ktorá z nominálnych miezd ukrajuje, aktuálne dosahuje 2,5 percenta. Vplyvom spomalenia rastu zamestnanosti a miezd by sa jej tempo malo v budúcnosti znížiť pod dve percentá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *