Nedeľa 16. júna. Meniny má Blanka

Sme Rodina navrhuje zmiernenie podmienok nároku na bezplatný účet

Banky 14.01.2019 | 15:03 0 Komentárov

Poslanci hnutia Sme rodina navrhujú zvýšil hranicu čistého príjmu, do ktorej môžu ľudia požiadať o bezplatný bankový účet na 1250 eur mesačne.

Nárok na bezplatný bankový účet je viazaný na minimálnu mzdu. Môžu oň požiadať, tí ktorý mesačne nezarobia 1,1 násobok minimálnej mzdy, čo dnes vychádza na 572 eur. Do konca minulého roka to bolo fixných 400 eur.

Ďalšou podmienkou od Nového roku je, aby objem kreditných operácií  na bežnom účet neprekročil 7800 eur za rok (15-násobok minimálnej mzdy).

Poslanci strany Sme-rodina navrhujú, aby limit mesačného zárobku zvýšil na 1250 eur. Ročný úhrn kreditných transakcií by nemal presiahnuť 20 tisíc eur. Návrhu je súčasťou novely zákona o bankách, ktorou sa bude parlament zaoberať už na nadchádzajúcej schôdzi.

Poslanci svoj návrh dôvodia vysokými ziskami bánk z poplatkov a provízií. „Ku koncu októbra 2018 zaznamenali banky zisk 573 miliónov eur, čo je o 25,5 milióna eur viac ako pred rokom. Najviac zarobili na poplatkoch a províziách. Aj napriek tomu poplatky v bankách v SR v posledných mesiacoch neúmerne vzrástli. To má za následok nepriaznivý vplyv na obyvateľov SR,“ tvrdí Sme rodina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *