Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

SMER navrhne mimoriadnu daň pre banky

Dane Ľuboslav Kačalka 14.10.2010 | 14:06 2 komentáre

Aktualizované o vyjadrenie SBA. Strana SMER – SD navrne na novembrovej schôdzi parlamentu mimoriadne zdanenie bánk a finančných inštitúcií. Predseda strany Robert Fico tvrdí, že ak sa zvýšia dane finančnému sektoru, nebude potrebný ozdravný balíček súčasnej vlády.

"Je veľmi jednoduché nechať človeka zaplatiť viac za potraviny a za diaľničné známky, lebo ten človek sa nemá ako brániť. Ako sa bude brániť človek, ktorý má 400 eur príjem mesačne? Jednoducho nemá inú šancu, len to musí zaplatiť," uviedol R. Fico. "My tvrdíme, že peniaze sú niekde inde. Banky sa vrátili späť do svojej ziskovosti. A naviac chcem pripomenúť pani Radičovej, aj ďalším ministrom, prečo odmietli pôžičku Grécku. Tvrdili, že keď požičiame Grécku, tak vlastne pomáhame nemeckým a francúzskym bankám, ktoré spôsobili túto finančnú krízu. Ak teda tvrdí pravicová vláda, že banky majú zodpovednosť za finančnú krízu a situáciu v niektorých krajinách, o to viac by vláda mala podporiť návrh na mimoriadne zdanenie bánk a finančných inštitúcií."

R. Fico dodal, že sadzba mimoriadnej dane je ešte predmetom diskusie v SMERe, znenie návrhu predložia do 18. októbra. Podľa neho je z hľadiska príjmov štátneho rozpočtu, mimoriadne zdanenie bánk alternatívou k 80% návrhov vládnej koalície, "pokiaľ ide o zdražovanie".

Predseda SMERu už neuviedol, že v súvislosti s finančnou krízou neboli potrebné prostriedky na záchranu slovenských bánk.

Podľa Slovenskej bankovej asociácie chýba dôvod na mimoriadnu daň pre banky: "Nevidíme opodstatnenie pre takúto iniciatívu, keďže Slovensko patrí medzi 9 krajín EÚ, kde štát nemusel zasahovať a zachraňovať bankový sektor. Prípadne zavedenie takejto dane je zlou správou predovšetkým pre klientov bánk, pretože môže viesť k zvýšeniu cien bankových produktov a k zhoršeniu úverovania firiem a domácností."

2 odpovede na “SMER navrhne mimoriadnu daň pre banky”

  1. Rudi píše:

    Najlepsia je 110% sadzba dane z prijmu, pre kazdeho, kto si na seba dokaze zarobit. Takto ich, hajzlikov, odnaucime, nespoliehat sa na stat!!!

  2. Michal D. píše:

    Mimoriadne zvlastna logika uvazovania. Urcite vojde do dejin filozofie: „Tvrdili, že keď požičiame Grécku, tak vlastne pomáhame nemeckým a francúzskym bankám, ktoré spôsobili túto finančnú krízu. Ak teda tvrdí pravicová vláda, že banky majú zodpovednosť za finančnú krízu a situáciu v niektorých krajinách, o to viac by vláda mala podporiť návrh na mimoriadne zdanenie bánk a finančných inštitúcií.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *