Nedeľa 01. novembra. Meniny má Denisa

Sociálna poisťovňa má o 200 tisíc poistencov viac

Odvody dohodárov prinášajú svoje ovocie. Vďaka nim a dobrovoľne poisteným vzrástol počet platiteľov nemocenského poistenia do Sociálnej poisťovne tento roka o takmer 200 tisíc.

Kým v roku 2012 bolo k 31. júlu poistených 2 296 305 nemocensky poistených osôb, ku koncu júla 2013 ich počet vzrástol na 2 502 821. Štatistika zahŕňa jednu osobu aj viackrát – prostredníctvom viacnásobných poistných vzťahov. Teda aj ako zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba.

Pod celkový nárast nemocensky poistených poistencov sa v tomto roku podpísali predovšetkým zmeny legislatívy v dvoch oblastiach – v systéme dobrovoľného poistenia a pri povinnom nemocenskom poistení takzvaných dohodárov.

Od 1. januára 2013 k balíkom dobrovoľného poistenia pribudol nový balík, ktorý je zúžený iba na dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné dôchodkové poistenie, teda už bez dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.

Pravdepodobne najväčším dôvodom nárastu nemocensky poistených osôb od 1. januára 2013 je však ďalšia legislatívna zmena. Dohodári sú už totiž poistení ako bežní zamestnanci, teda aj na povinné nemocenské poistenie. No okrem tých, na ktorých sa vzťahuje iba povinné dôchodkové poistenie. Do konca minulého roku neboli dohodári povinne nemocensky poistení vôbec. V tomto júli ich bolo už 188 074.

Z povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia vyplýva pre poistenca v prípade splnenia všetkých podmienok, najmä riadneho zaplatenie poistného, možnosť získať zo Sociálnej poisťovne v prípade choroby, obdobia materskej dovolenky, či pri ošetrovaní člena rodiny jednu z troch nemocenských dávok – nemocenské, materské a ošetrovné.

V prípade povinného nemocenského poistenia majú oproti dobrovoľnému poisteniu zamestnankyne v daných prípadoch i nárok na takzvanú vyrovnávaciu dávku v období, keď ich zamestnávateľ preradení na inú prácu.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial