Pondelok 20. január. Meniny má Dalibor

Sociálna poisťovňa: Počet exekúcií dôchodkov mierne klesol

Penzia 16.11.2018 | 11:46 0 Komentárov

Počet dôchodkov, z ktorých strháva Sociálna poisťovňa exekučné zrážky, postupné klesá. Od začiatku roka je ich menej o zhruba dve tisíc.

Kým v septembri sa exekúcie týkali 34 967 dôchodkov, v októbri ich bolo 34 885. Ešte na začiatku roka pritom Sociálna poisťovňa exekvovali 36 879 dôchodkov. K miernemu zlepšeniu došlo aj medziročne. V októbri 2017 bolo krátených 35 563 dôchodkov a v septembri 2017 to bolo 35 679.

Podľa druhu dôchodku v skupine exekučnou zrážkou krátených dôchodkov výrazne dominujú poberatelia starobného dôchodku, ktorí tvoria viac ako polovicu dôchodcov s exekučnou zrážkou. V októbri 2018 evidovala Sociálna poisťovňa 20 335 takýchto starobných dôchodcov (v septembri t. r. 20 356). Druhou najpočetnejšou skupinou sú stále invalidní dôchodcovia – v októbri t. r. poberalo krátený dôchodok až 12 091 z nich (v septembri t. r. 12 167).

Najmä v súvislosti s blížiacimi sa vianočnými nákupmi Sociálna poisťovňa opäť upozorňuje na potrebu finančnej disciplíny a obozretnosť pri preberaní finančných záväzkov. Z hľadiska príjmu sú práve dôchodcovia najzraniteľnejšou skupinou občanov. Ale nielen oni, aj ľudia v preddôchodkovom veku by si mali strážiť svoje výdavky, aby sa nedostali do takejto nepriaznivej finančnej situácie, keď ich jediným príjmom bude starobný dôchodok a môže im hroziť postih v podobe exekučne skráteného dôchodku.

Zároveň Sociálna poisťovňa upozorňuje, že vianočný príspevok, ktorý bude zo zákona bez osobitnej žiadosti určenej skupine dôchodcov vyplácať v decembrových výplatných termínoch, exekúcii (na rozdiel od dôchodku) nepodlieha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *