Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Sociálna poisťovňa pokračuje v prepočítavaní dôchodkov tzv. starodôchodcom

Penzia 25.04.2018 | 16:39 2 komentáre

Sociálna poisťovňa kontinuálne pokračuje v prepočtoch dôchodkov tzv. starodôchodcom. Zákonný termín na tento krok má pritom stanovený do 30. októbra 2018. Starobní dôchodcovia o prepočet nemusia žiadať – Sociálna poisťovňa tak urobí automaticky bez žiadosti.

Sociálna poisťovňa zároveň opätovne pripomína verejnosti, že rozhodne o sume každého starobného dôchodku, na ktorý sa nové určenie sumy vzťahuje a doručí o tom poberateľovi starobného dôchodku aj písomné rozhodnutie.

Prepočet sa týka skupiny približne 135 tisíc dôchodcov, ktorým bol starobný dôchodok priznaný podľa právnych predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a ktorým musí Sociálna poisťovňa podľa novej právnej úpravy nanovo určiť sumu ich dôchodku. Ak im vznikne nárok na zvýšenie dôchodku, bude im táto zvýšená suma doplatená spätne od 1. januára 2018 bez ohľadu na to, kedy Sociálna poisťovňa o novom určení sumy dôchodku rozhodne.

Poberateľ starobného dôchodku si môže preveriť, či má alebo nemá nárok na prepočet starobného dôchodku, aj prostredníctvom kalkulačky uverejnenej na webovej stránke Sociálnej poisťovne (Starodôchodcovia: Kalkulačka vám ukáže, či máte nárok na prepočet dôchodku), resp. informovať sa v Informačno-poradenskom centre na bezplatnej telefónnej linke 0800 123 123. Podrobné informácie k tejto téme sú dostupné aj na webovej stránke v časti Prepočet niektorých starobných dôchodkov.

2 odpovede na “Sociálna poisťovňa pokračuje v prepočítavaní dôchodkov tzv. starodôchodcom”

  1. Elena Slivková píše:

    číslo 475 711 7190 t r.2002 podľa vašej kalkulačky som mala nárok na prepočítanie dôchodku, vzhľadom k tomu, že k dnešnému dátumu som nič neobdržala, prosím o informáciu, či ešte prepočítavate, alebo nemám žiadny nárok a z akého dôvodu, ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *