Piatok 03. apríla. Meniny má Richard

Sociálna poisťovňa začala s výplatou vianočných dôchodcov

Penzia 02.12.2019 | 12:59 0 Komentárov

Sociálna poisťovňa začala v pondelok vyplácať vianočné príspevky k dôchodku. Najvyšší príspevok dostanú dôchodcovia s najnižšími dôchodkami.

Maximálna suma vianočného dôchodku môže dosiahnuť 200 eur, čo dvojnásobne viac ako v minulom roku. Na plnú sumu majú nárok poberatelia najnižších dôchodkov (do 210,21 eura).

Oproti minulému roku došlo aj k zvýšeniu hranice nároku na vianočný príspevok – získajú ho všetci poberatelia dôchodkov, ktorých dôchodok alebo úhrn ich dôchodkov nepresiahne výšku 658,50 eura. Znamená to, že vianočný príspevok dostane tento rok podstatne viac dôchodcov ako vlani – predpokladá sa, že ich bude približne 1 302 000. V roku 2018 dostalo vianočný príspevok 1 179 494 dôchodcov.

Pri dôchodku nižšom ako 210,21 eura je suma vianočného príspevku 200 eur. Pri výške dôchodku v rozpätí od 210,21 eura do 420,40 eur predstavuje vianočný príspevok od 200 až 124,33 eura. A pri výške dôchodku v rozpätí od 420,41 eura do 658,50 eura je výška vianočného príspevku od 98,85 eura do 13,14 eura.

Vianočný príspevok patrí tomu, kto má nárok na výplatu dôchodku za december 2019, má bydlisko na Slovensku a suma jeho dôchodku/dôchodkov za december 2019 je najviac vo výške 658,50 eura.

Sociálna poisťovňa ho bude vyplácať v decembrových výplatných termínoch – teda v párnych kalendárnych dňoch – buď na účet alebo v hotovosti. O výplatu príspevku nemusia osobitne žiadať, Sociálna poisťovňa im ho vyplatí z vlastnej iniciatívy.

vianočný príspevok k dôchodku nepodlieha exekúcii. Dôchodca ho dostane v takej výške, na akú má nárok. Exekútor na vianočný príspevok nesmie siahnuť ani v prípade, že je príspevok poukázaný na účet v banke.
„Vianočný príspevok je totiž štátnou sociálnou dávkou a jej účelom je zmiernenie sociálnej situácie poberateľov dôchodkov žijúcich na Slovensku. Nie je teda príjmom, ktorý nahrádza odmenu za prácu, a preto ho ani nie je možné exekučne krátiť,“ uvádza poisťovňa.

Ak dôchodca potrebuje potvrdenie pre exekútora, aby mu z bankového účtu uvoľnil výplatu vianočného príspevku, stačí, ak o to požiada Sociálnu poisťovňu. Potvrdenie mu vystaví aj na počkanie každá pobočka poisťovne alebo ho získa cez Informačno-poradenské centrum v Bratislave. O potvrdenie môže požiadať aj telefonicky, Sociálna poisťovňa mu ho obratom zašle na adresu bydliska, ktorú má o ňom evidovanú vo svojom systéme.

Výšku vianočného príspevku si môže každý poberateľ dôchodku vypočítať prostredníctvom kalkulačky na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *