Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Sociálna poisťovňa začne onedlho vyplácať vianočné dôchodky

Penzia 18.11.2019 | 14:05 0 Komentárov

O príspevok netreba žiadať. Poisťovňa túto dávku vypláca automaticky všetkým, ktorí naň majú nárok.

Vianočný dôchodkoch sa bude v decembrovom výplatnom termíne riadneho dôchodku. Ak teda penzista dostáva dôchodok napríklad v 18. deň v mesiaci, spolu s decembrovou penziou dostane na účet alebo poštou aj vianočný príspevok.

Príspevok poisťovňa vyplatí tým poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov (vdovského, vdoveckého, sirotského), či sociálneho dôchodku, ktorí majú nárok na výplatu niektorého z dôchodkov za december tohto roka, ich dôchodok dosahuje najviac 658,50 eura mesačne a majú bydlisko na území Slovenska.

Vianočný príspevok vyplatí Sociálna poisťovňa koncom tohto roka maximálne vo výške 200 eur, čo je oproti vlaňajšku dvojnásobná suma. Nárok na túto čiastku budú mať tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok vo výške najviac 210,20 eura mesačne.

Poberateľom dôchodku v rozpätí od 210,21 eura do 420,40 eura mesačne bude patriť vianočný príspevok podľa výšky ich vyplácaného dôchodku od 200 eur do 124,33 eur. Tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok od 420,41 eura do 658,50 eura mesačne, dostanú vianočný príspevok v rozpätí od 98,85 eura do 13,14 eura.

Kalkulačka na výpočet vianočného príspevku je prístupná na webovej stránke Sociálnej poisťovne. „Použitie kalkulačky je jednoduché. Dôchodca do nej vpíše sumu dôchodku alebo sumy jednotlivých dôchodkov, ktoré poberá,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ak dôchodcovi vianočný príspevok patrí, kalkulačka mu ukáže výšku tohto príspevku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *