Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Sociálna poisťovňa zverejnila kalkulačku na výpočet odvodov platných po 1. júli

Dane 24.05.2019 | 12:54 0 Komentárov

Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej webovej stránke kalkulačku, podľa ktorej živnostníci a ostatné SZČO zistia, aké odvody budú platiť od 1. júla.

V kalkulačke na informatívny výpočet poistného pre SZČO od 1. júla 2019 sa dajú vypočítať odvody na sociálne poistenie.  

Záujemca do nej zadá údaj o príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (príjmy bez odpočítania výdavkov). Kalkulačka oznámi, či SZČO k 1. júlu 2019 (resp. k 1. októbru 2019) vzniklo alebo naďalej trvá povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie, alebo jej poistenie zaniklo.

V prípade, že je povinná platiť poistné, pokračuje v jeho výpočte po kliknutí na Vypočítaj vymeriavací základ. Následne užívateľ postupuje tak, ako ho vedie kalkulačka v návode. V prípade, že SZČO pozná svoj vymeriavací základ, môže do kalkulačky zadať iba tento údaj. Po kliknutí na Vypočítaj kalkulačka vypočíta poistné na sociálne poistenie.

Výpočet v kalkulačke je informatívny a SZČO bude Sociálna poisťovňa informovať do 22. júla 2019. Sociálna poisťovňa pošle subjektom oficiálne oznámenie, ak im od 1. júla vzniká povinné poistenie, a tiež ak im povinné poistenie pokračuje alebo zaniká. Prvú platbu za júl potom SZČO uhradí do 8. augusta.

Sociálna poisťovňa bude neskôr podobne informovať (v októbri) aj SZČO, ktoré majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial