Streda 27. marca. Meniny má Alena

Soros: Terajšia dlhová kríza je oveľa nebezpečnejšia než finančná v roku 2008

Súčasná dlhová kríza v Európe je rozsahom a potenciálnymi dôsledky nebezpečnejšia ako svetová finančná kríza v roku 2008, uviedol americký miliardár a investor maďarského pôvodu George Soros. Svet podľa Sorosa stojí na prahu deflačnej špirály, počas ktorej si lepšie povedú rozvíjajúce sa ekonomiky než západná časť sveta.

"Euro teraz potenciálne ohrozuje politickú súdržnosť Európskej únie," uviedol Soros. "Ak sa jednotná mena zrúti, povedie to k rozpadu celej Európskej únie. A to bude katastrofálne nielen pre Európu, ale aj pre celý globálny finančný systém,"dodal.

Niektoré členské krajiny eurozóny musia v blízkej dobe nevyhnutne prijať celý rad úsporných opatrení v dôsledku veľkej nerovnováhy medzi "dlžnickými a veriteľskými krajinami", uviedol Soros. Situácia v eurozóne podľa miliardára "presiahla únosnú hranicu", navyše jej riešenie je stále v nedohľadne.

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová minulý mesiac varovala, že svetová ekonomika sa nachádza v nebezpečnej situácii. Európa by podľa nej mala objasniť investorom, ako presne chce bojovať s dlhovou krízou v eurozóne. Predstavitelia Európskej únie sa na decembrovom protikrízovom ​​summite dohodli na hlbšej integrácii eurozóny, na poskytnutí až 200 miliárd eur Medzinárodnému menovému fondu (MMF) a na skoršom zavedení Európskeho stabilizačného mechanizmu ESM.

"Decembrový summit neposkytol dostatok finančných podrobností," povedala Lagardeová v nedávnom rozhovore pre francúzsky denník Journal du Dimanche. "Pre Európanov by bolo užitočné, keby hovorili jedným hlasom a predstavili ľahko pochopiteľný a podrobný harmonogram (protikrízových opatrení). Investori na to čakajú," dodala.

Soros sa stal investorskou legendou vďaka odvážnej špekulácii proti britskej libre v roku 1992, kedy na transakcii zarobil miliardu dolárov. Počas posledných 30 rokov venoval viac než 8 miliárd na propagáciu demokracie, podporu slobody prejavu, zlepšenie vzdelania a celosvetovému boju proti chudobe.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *