Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

S&P upozorňuje na vysokú zadlženosť slovenských domácnosti

Makroekonomika 29.07.2019 | 11:09 0 Komentárov

Ratingová agentúra S&P potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. V správe, ktorú vydala, pozitívne hodnotí firemné investície i sinú domácu spotrebu. Rizikom však podľa nej vysoká zadĺženosť domácností.

Prognóza agentúry na najbližšie roky hovorí o zvyšovaní hospodárskeho rastu krajiny, zdravej fiškálnej pozícii štátu a atraktivite krajiny pre investorov. Rast ekonomiky pokračuje podľa S&P vďaka úspešným investíciám a domácej spotrebe.

V tomto roku bude naša ekonomika rásť 3,5 percentným tempom, posilneným priamymi zahraničnými investíciami najmä v automobilovom priemysle, vplyvom integrácie do globálnych hodnotových reťazcov a zvýšenou produktivitou práce.

Ratingová agentúra predpokladá, že hrubý dlh verejnej správy bude mať klesajúci trend (pod úroveň 40% HDP) do roku 2022 a odhaduje iba mierny fiškálny deficit.

Pozitívne bol hodnotený silný inštitucionálny rámec krajiny, ktorý umožňuje viesť obozretnú hospodársku politiku, ale aj plánované desaťpercentné zvýšenie miezd vo verejnom sektore, ktoré sa premietne do silnejšej spotreby domácností.

Na druhej strane za prípadné riziko S&P považuje práve možné prehriatie ekonomiky v dôsledku narastajúceho počtu úverov, ako aj riziko zníženia hospodárskeho rastu vyvolaného poklesom zahraničného dopytu v automobilovom priemysle (pričom cca 30% zo slovenského exportu tvorí automobilový priemysel). Podľa ratingovej agentúry je slabou stránkou SR aj vysoká zadlženosť domácností.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial