Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Špekulácie o ďalšom uvoľňovaní v Číne podporujú v Ázii riziko

Investície 19.04.2012 | 14:26 0 Komentárov

Na začiatku ázijskej seansy sa vynorili ďalšie špekulácie o tom, že sa Čína chystá pristúpiť k uvoľneniu menovej politiky, čo vytvorilo solídnu základňu pre riziko. Tieto špekulácie vychádzajú zo správy tlačovej agentúry Xinhua, v ktorej sa „oznamuje“ (podľa nemenovaného úradníka centrálnej banky), že sa centrálna banka chystá zvýšiť reverzné repo operácie a znížiť požadovaný pomer rezerv, aby uvoľnila likviditu. 

Analytik menových trhov Saxo Bank Andrew Robinson píše, v súlade s tendenciou k uvoľňovaniu menovej politiky, ktorá je v platnosti od konca roku 2011, dodal: „Prijmeme komplexné a účinné opatrenia, aby sme mohli vo vhodnom čase a vhodným tempom vykonať rýchlu úpravu politiky a tým zaistiť trvalý a primeraný rast, pokiaľ ide o peňažnú zásobu a úvery, udržať likviditu bankového systému na rozumnej úrovni a podporiť stabilný a relatívne rýchly hospodársky rast.“ Toto oznámenie prichádza napriek tomu, že dáta z minulého týždňa poukazujú na to, že v marci došlo k zvýšeniu objemu bankových pôžičiek a k rastu celkovej peňažnej zásoby M2 na trojmesačné maximá.

Okrem špekulácií ohľadom Číny sa pozornosť sústredila na Japonsko, najmä na obchodnú bilanciu za marec a vystúpenie guvernéra BoJ M. Širakawu. V marci bol zaznamenaný ďalší deficit, ale oveľa nižší, než trh predpokladal. Vývoz sa prvýkrát za šesť mesiacov neočakávane obrátil do plusu, keď medziročne vzrástol o 5,9%, ale vysoké náklady na energie spôsobili medziročný nárast dovozu o 10,5%, čo malo za následok deficit vo výške 82,6 miliardy JPY (po prebytku vo výške 29,4 miliardy JPY v predchádzajúcom mesiaci predstavovali konsenzuálne odhady –223,2 miliardy JPY). Vzhľadom na dopyt po automobiloch bol vývoz do USA impozantný, zatiaľ čo vývoz do Číny bol slabý, keď po prepade o 13,9% v predchádzajúcom mesiaci klesol tento krát o 5,9%.

Guvernér BoJ M. Širakawa povedal to isté, čo včera viceguvernér, keď vyhlásil, že BoJ je skutočne odhodlaná k rozsiahlemu uvoľneniu menovej politiky, a upozornil, že ak centrálna banka svoj sľub nesplní, oslabí to dôveru verejnosti v štátnu inštitúciu. Dodal, že kým dôjde k ďalšiemu zlepšeniu, bude sa globálna ekonomika musieť vysporiadať s mnohými ďalšími náročnými úlohami, a opäť zdôraznil, že menová politika musí brať na zreteľ nielen infláciu, ale aj finančnú nerovnováhu (jasným príkladom toho je Európa). Reakcia USDJPY nebola síce taká silná ako včera, ale stačilo to dnes k tomu, aby JPY zostal pod pokrievkou. Ďalšie významné zasadnutie BoJ prebehne 27. apríla.

Trhom včera zahýbala GBP v reakcii na zdravšie údaje o nezamestnanosti a menej holubičiu zápisnicu zo zasadnutia BoE, ktoré dali impulz k posilňovaniu. Počet žiadateľov o dávky v nezamestnanosti sa po dole revidovaných 4,9% v predchádzajúcom mesiaci znížil v marci na 4,9%, rovnako klesla aj miera nezamestnanosti ILO za obdobie troch mesiacov do februára, a to z 8,4% na 8,3 %. Zápisnica z posledného zasadnutia BoE ukázala, že arciholubica A. Posen už netrvá na ďalšom kvantitatívnom uvoľňovaní, zato sa ale diskutovalo o znepokojujúcej povahe aktuálneho tempa rastu. Pripomíname, že A. Posen vystúpi so svojimi stanoviskami v priebehu dnešného dňa, takže sa s posunom v jeho postoji budeme môcť bližšie zoznámiť.

Oproti tomu EUR sa voči doláru prepadlo až k úrovniam okolo 1,3050, pretože sa pod tlak dostal španielsky akciový trh a J. Weidmann z ECB hovoril o obmedzeniach v programe odkupovania dlhopisov zo strany ECB a nevidí dôvod rokovať o tretej vlne dlhodobejších refinančných operácií (DRO). Pár EURGBP sa v dôsledku toho prepadol na svoju najnižšiu úroveň od konca augusta 2010. V USA neboli zverejnené žiadne makrodáta, takže sa Wall Street horko ťažko snažila udržať si včerajšie pozitívne momentum, a nevýrazné zisky popredných technologických spoločností IBM a Intel tak dávali dôvod na vyberanie ziskov.

Zdroj: Andrew Robinson, analytik menových trhov Saxo Bank. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *