Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Špekulanti z celého sveta sa zlietajú do Česka

EUROMakroekonomika 11.01.2017 | 10:54 0 Komentárov

Česká koruna je aktuálne pod veľkým tlakom. Investori z celého sveta sa snažia využiť blížiaci sa koniec intervencií a následné skokové posilnenie koruny o niekoľko percent. 

Česká národná banka je tak pod takým tlakom. Ešte stále totiž musí udržiavať na cieľovej hodnote 27 korún k euru. Za minulý týždeň na to musela použiť až sto miliárd korún (3,70 miliardy eur), čo je rekordná suma. Táto suma by inokedy stačila aj na niekoľko mesiacov.

K rastu záujmu o českú korunu prispievajú i najnovšie makroekonomické údaje, ktoré hovoria dosiahnutí inflačného cieľa dvoch percent v decembri minulého roka. Okrem toho sú tu vyjadrenia prezidenta Miloša Zemana, ktorý sa viac krát otvorene vyjadril za čo najrýchlejšie ukončenie intervencií. 

Centrálna banka síce označuje za pravdepodobný termín ukončenia kurzového záväzku stále polovicu tohto roka, v zákulisí sa však hovorí o skoršom termíne. Ekonóm ING Bank Seidler si myslí, že ČNB prestane umelo oslabovať korunu už v apríli alebo máji, a to na nemenovom rokovaní, aby trh mierne prekvapila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial