Streda 12. augusta. Meniny má Darina

Spoliehate sa na úročenie na bankových vkladoch? Pozor na infláciu

BankyInvestície 12.03.2019 | 11:04 0 Komentárov

Investori si musia vyberať také nástroje, ktoré ponúkajú vyššie zhodnotenie ako inflácia, aby ich úspory minimálne nestratili na hodnote.

Skúsení investori vedia, že ak chcú skutočne zhodnotiť svoje úspory, musia sledovať aj výšku inflácie. Ku koncu minulého roka sa jej výška pohybovala na 2,2 percente.

V bankách na bežných účtoch je zhodnotenie takmer nulové a ani obľúbené termínované vklady neponúkajú úrokovú sadzbu, ktorá by porážala infláciu a zabezpečila klientom reálne zhodnotenie úspor.

Alternatíva k bankovým vkladom

Banky v čase nízkych úrokových sadzieb ako na úverových, tak aj na vkladových produktoch hľadajú a ponúkajú klientom rôzne alternatívy. Samozrejme, nie je pri nich garancia ochrany vkladu do 100 tisíc eur ako pri termínovaných vkladoch, ale ak chce klient dosiahnuť vyšší výnos, musí podstúpiť určitú mieru rizika.

Jednou z alternatív, ktorá sa teší rastúcej dôvere u klientov sú korporátne dlhopisy. Kúpou dlhopisu požičiavate na určité obdobie peniaze spoločnosti, ktorá dlhopis vydáva. Tá za to vypláca dohodnutý úrokový výnos a pri splatnosti dlhopisu klientovi vyplatí späť celú sumu.

Dôležité je si preveriť spoločnosť, ktorá dlhopisy vydáva. Dlhopisy totiž nie sú chránené fondom na ochranu vkladov. „Pozerajte sa len po silných a stabilných spoločnostiach. Všímajte si, ako dlho pôsobia na trhu, v akých segmentoch sú aktívne – čím viac oblastí, tým menšia je zraniteľnosť v dôsledku výkyvov v jednotlivých segmentoch trhu,“ hovorí Martin Švidroň z porovnávača finančných produktov FinancnaHitparada.sk. Všímať si podľa neho treba aj to, na čo konkrétne chcú použiť nové zdroje. Napríklad na veľké developerské projekty alebo len splatenie starších dlhov.

Vyššie úročenie na bankových vkladoch v nedohľadne

Priemerná ročná úroková sadzba na termínovaných vkladoch bánk s trojročnou viazanosťou a vklade vo výške 10 tisíc eur je aktuálne 0,40 percenta ročne. „Pre porovnanie, napríklad Privatbanka ponúka korporátne dlhopisy s päť až sedem ročnou splatnosťou a s fixný výnosom 4,30 až 5,10 percenta ročne. Minimálny vklad je tri tisíc eur. Kúpou dlhopisu však investor na seba preberá rizika jeho nesplatenia, prípadne nesplatenia sumy v dohodnutom čase,“ dodáva Alica Dobáková z FinancnaHitparada.sk

Ak si však chce človek v čase rastúcej inflácie zabezpečiť kladný výnos, musí si zvyknúť na istú mieru rizika. Úročenie na bankových vkladov by s zvýšilo len v prípade, ak by svoje úroky zvýšila aj Európska centrálna banka. Tá prvé zvýšenie avizovala na jeseň tohto roka, no po minulotýždňovom oznámení sa tento termín posúva na neskôr. Možno začiatok budúceho roka, alebo i neskôr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial