Sobota 23. marca. Meniny má Adrián

Spoločnosť Avast plánuje tento rok IPO na londýnskej burze

Investície 12.04.2018 | 12:53 0 Komentárov

Česká antivírusová firma Avast chce emisiou akcií na londýnskej burze tento rok v máji získať zhruba 200 miliónov dolárov. Plánuje tak znížiť svoju zadlženosť a financovať ďalší rast.

Ponuka akcií bude smerovať na inštitucionálnych investorov tak v Británii, ako aj v ďalších krajinách mimo USA. Celkovo by sa mali začať obchodovať akcie zodpovedajúce štvrtine základného imania spoločnosti. Avast plánoval primárnu ponuku akcií – IPO, už v roku 2012, no kvôli podmienkam na finančnom trhu od plánu ustúpil.

Podľa agentúry Reuters plánuje Avast okrem 200 miliónov dolárov z primárnej ponuky získať ďalších 800 miliónov dolárov prostredníctvom sekundárnych predajov akcií.

Avast vlani dosiahol výnosy 653 miliónov dolárov. Jeho zisk sa však zo sumy 25 miliónov dolárov v roku 2016, vlani prepadol do straty 34 miliónov dolárov.

Zakladatelia aktuálne vlastnia 46 percentný podiel firmy, 29 percent vlastní investičná spoločnosť CVC Capital Partners sídliace v Luxembursku, ďalšej sú to s 18 percentami zamestnanci a manažment.

Avast je producentom bezpečnostného softvéru. Vlani ho využívalo zhruba 435 miliónov zákazníkov. Na počítačoch softvér využíva 290 miliónov klientov firmy, zvyšok je nainštalovaný na mobilných zariadeniach. Firma pôsobí na trhoch v Európe, Strednom východe, v Afrike ako aj v Amerike.

V Česku firma zamestnáva zhruba tisíc ľudí. Ďalších 600 zamestnancov pracuje pre firmu celosvetovo. Avast celosvetovo zamestnáva 1600 ľudí, z toho zhruba tisíc v Česku, konkrétne v Prahe a v Brne. Pobočky má v 15 krajinách vrátane USA, Japonska alebo Ruska.

Avast založili už v roku 1988 českí výskumníci Eduard Kučera a Pavel Baudis. Firma je jedným z priekopníkov v oblasti počítačového zabezpečenia a v súčasnosti sa radí k svetovej špičke.

V roku 2016 Avast kúpil konkurenčný českú antivírusovú firmu AVG. Podľa tržieb je tak druhou najväčšou svetovou antivírusovú firmou za spoločnosťou Symantec. K veľkým firmám v sektore sa radí aj slovenská spoločnosť Eset. Jej produkty požíva 110 miliónov užívateľov.

Akcie v Londýne v minulosti upisovali alebo obchodoval aj ďalšie české firmy, napríklad ťažobná spoločnosť NWR, výrobca liekov Zentiva alebo skupina Stock Spirits.

Zdroj: ČTK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *