Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Spoločnosti pod 200MA zn. žiadané

Prázdny ekonomický kalendár, začiatok týždňa a trhom aj tak nechýbala volatilita. Európske trhy sú už tretí deň v pochmúrnej nálade, do ktorej ich dostal vo štvrtok Mário Draghi a jeho výroky. 

Zmenil totiž rétoriku z „spravíme čokoľvek čo bude treba aby sa inflácia naštartovala“ na „aktuálne nie je treba robiť nič, aktuálne zbrane na boj s nedostatočným rastom a s prakticky nulovou infláciou sú postačujúce“. Pohode európskych investorov  to evidentne nie je pochuti a nepridal tomu ani bankový dom Morgan Stanlay, ktorý tvrdí, že aktuálny prepad môže byť predzvesťou niečoho omnoho väčšieho. Európa opäť v červenom DAX –1.34 %, CAC –1.15 % a Euro Stoxx –1.32 %.

Za veľkou mlákou sa naopak utesňovanie americkej ekonomiky nezdá byť na programe dňa. Potvrdila to guvernérka Fedu Lael Brainard vo svojom poslednom verejnom prejave pred budúco týždňovým zasadnutím FOMC. Brainardová bola totiž poslednou členkou, ktorá mala verejný prejav pred zasadnutím. Obchodníci to ohodnotili ako neochotu navršovať sadzby, ktoré môže byť zdieľané viacerými členmi Fedu.

Nachádzame sa totiž v prostredí, kde nezamestnanosť síce klesá no nedokáže sa efektívne pretaviť do rastu cenovej hladiny. Americké benchmarky tak pokračujú v pozitívnej nálade z piatka, ktorú umocňuje prejav Maria Darghiho koncom minulého týždňa.

Ak porovnáme dáta z Bloombergu, čo sa týka rastu či poklesu cien akcií spoločností zaradených do hlavných amerických indexov tak vidíme, že počet amerických spoločností obchodovaných sa nad 200-dňovým kĺzavým priemerom je percentuálne vyšší ako európskych náprotivkov. Kým v USA je počet spoločností, ktorých hodnota akcií presahuje 200 MA v priemere 70% tak na starom kontinente je tomu len pri 56% spoločností. Ak sa pozrieme izolovane na piatkový výsledok tejto štatistiky tak je zrejmý jeden fakt.

Investori kupujú spoločnosti pod 200 MA. Minulý piatok bol ako vieme rekordným za posledné dva a pol mesiace. Z kapitálových trhov sa stiahlo takmer 500 miliárd USD za daného dva a pol mesiaca, no piatok bol iný. Investori opäť investovali a vyberali si spoločnosti, ktoré si v poslednom období nevodili dobre a obchodovali sa pod 200 MA.

V piatok totiž percento spoločností obchodujúcich sa nad 200 MA znížil o 4–5% a indexy aj tak zatvorili v zelenom. Bolo to vďaka spoločnostiam, ktoré si v poslednom 2,5mesačnom období prešli výpredajmi resp. sa im investori obracali chrbtom. Piatok a aj pondelok boli iné. A pre USA opäť zelený: DJIA 1.32 %, NASDAQ  1.69 %   a SPX 1,46%.

Ing. Lukáš Lóci, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *