Sobota 23. marca. Meniny má Adrián

Sporili ste si vlani v 3. pilieri? Uplatnite si daňovú úľavu

DanePenzia 27.03.2018 | 13:26 0 Komentárov

Ak si na dôchodok sporíte v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, teda v takzvanom treťom pilieri, máte možnosť ušetriť za svoje minuloročné vklady na daniach. Dôležité je odpočítať si príspevky v daňovom priznaní za rok 2017, alebo ročnom zúčtovaní daní, ktoré svojim zamestnancom robia ich zamestnávatelia.

Zákon o dani z príjmov dáva možnosť odpočítať si od základu dane vklady do tretieho piliera do výšky 180 eur ročne. Ročná úspora tak môže dosiahnuť 34,20 eur. „Daňová úspora je jedným z motivátorov, pre ktorý ľudia vyhľadávajú tretí pilier. Ďalším lákadlom je samotné zhodnocovanie investícií a príspevky firiem, ktoré prispievajú svojim zamestnancom na budúci dôchodok,“ hovorí Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodcovských spoločností a člen predstavenstva NN Tatry – Sympatia. V praxi to znamená, že spomínaný limit 180 eur môžu naplno využití tí, ktorí si tretieho piliera posielajú mesačne aspoň 15 eur.

Daňová úľava pre sporiteľov dnes nie je veľká, v minulosti sa dalo ušetriť ročne až 24-tisíc slovenských korún (dnešných 796,65 €). Zníženie daňovej úľavy považujú správcovské spoločnosti za nešťastné rozhodnutie. Aj to je jedným z dôvodov, pre ktorý si v treťom pilieri sporí aktuálne len zhruba 30 percent Slovákov. Pre porovnanie, v susednom Česku si takto na dôchodok odkladá až 85 percent produktívnej populácie. Priemerný Slovák má v treťom pilieri nasporených okolo 2 300 eur.

„Počet účastníkov v doplnkovom dôchodkovom systéme je u nás malý aj kvôli nízkej finančnej gramotnosti a slabej podpore štátu, o ktorej Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností nepretržite rokuje,“ konštatuje prezident ADDS Martin Višňovský.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *