Stvrtok 12. decembra. Meniny má Otília

Sporitelia v 2. piliera budú lepšie informovaní o budúcich penziách

Penzia 13.02.2019 | 14:43 0 Komentárov

Ministerstvo práce chce zaviesť novú formu výpis z účtu z druhého piliera. Mala by informovať o predpokladaných penziách.

Správa, ktorú budú posielať dôchodkového správcovské spoločnosti, by mala sporiteľom podať informáciu o prognózovanom dôchodku z druhého piliera. Zmena je súčasťou návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý predložilo do medzirezortného rezortného pripomienkového konania Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Podľa autorov návrhu je jeho hlavným cieľom zvýšenie informovanosti sporiteľov o ich budúcich dôchodkoch zo systému starobného dôchodkového sporenia. Má uľahčiť chápanie systému starobného dôchodkového sporenia a vplyv rozhodnutí sporiteľa na výšku jeho budúceho dôchodku.

Ide napríklad o rozhodnutie o type fondu. Výpočet predpokladanej výšky penzie môže sporiteľom uľahčiť rozhodnutie, či byť v garantovanom alebo negarantovanom fonde. Výpis by tak mal obsahovať informácie o predpokladanom dôchodkovom veku a o predpokladanej nasporenej sumy v čase odchodu do dôchodku,

Okrem toho by mali dôchodkové správcovské spoločnosti novelou získať prístup k registru obyvateľov Slovenskej republiky, čo by im malo pomôcť pri oslovovaní budúcich sporiteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *