Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Sporiteľňa umožní kontrolovať účty politikov a neziskoviek

Banky 27.06.2013 | 14:33 0 Komentárov

Politik, mesto, cirkev a nezisková organizácia môžu hospodáriť prehľadnejšie. Umožní im to transparentný účet Slovenskej sporiteľne, vďaka ktorému je možné cez internet nahliadnuť na detaily bankových transakcií.

Je to štandardný bežný účet určený na jednoduché, bezpečné a veľmi prehľadné riadenie financií. „Jeho výhody môžu využívať napríklad neziskové organizácie, občianske združenia, nadácie, cirkvi, politické strany či kandidáti do verejných funkcií, teda všetci tí, ktorí hospodária s peniazmi verejnosti. Umožňuje komfortne sledovať účel využitia prostriedkov a jednoducho a rýchlo vyhľadávať jednotlivé transakcie zrealizované na tomto účte,“ vysvetľuje Ivica Bachledová, riaditeľka odboru verejného a neziskového sektora Slovenskej sporiteľne. Ako sa s peniazmi hospodári, môže každý sledovať aj z pohodlia domova prostredníctvom internetovej stránky www.transparentneucty.sk. Účet môžu využívať fyzické aj právnické osoby.

Prvé transparentné účty v Slovenskej sporiteľni sú už realitou. Zriadila si ho napríklad mimovládna organizácia Úsmev ako dar, oficiálny slovenský fanklub FC Barcelona, politička pôsobiaca v orgáne Európskej únie aj Nadácia Slovenskej sporiteľne. Bohaté skúsenosti s takýmto typom účtu majú v Česku, kde zákon o priamej voľbe prezidenta ukladá kandidátom povinnosť mať transparentný účet. Všetci uchádzači ho musia mať najneskôr pri oficiálnom podaní kandidatúry, taktiež na ňom musia zverejniť všetky príjmy a výdavky, ktoré sa týkajú financovania kampane.

Zdroj: TS Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *