Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Sporiteľňa už zaplatila prvú časť bankového odvodu. Peniaze však chce vysúdiť späť

Banky 23.01.2020 | 15:44 0 Komentárov

„Zvýšenie bankového odvodu považujeme za nezodpovedný politický krok, ktorý schválila vláda aj parlament a podpísala prezidentka. Bankový odvod výrazne narúša finančnú stabilitu slovenskej ekonomiky, zhorší prístup ľuďom a firmám k úverom, naviac zásadné výhrady k nemu má aj NBS, ECB a Európska komisia,” uvádza sporiteľňa.

“Keďže ide o vážny zásah do biznis modelu bánk, zvýšený bankový odvod určite negatívne pocítia všetci. Klienti na dostupnosti financovania, tiež zamestnanci bánk aj akcionári. Mrzí nás, že týmto krokom Slovensko stratilo časť svojej dobrej povesti medzi zahraničnými investormi, čo potvrdzujú aj závery stretnutí v posledných dňoch,“ vysvetľuje Peter Krutil, generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne.

Slovenská sporiteľňa sa chce voči odvodu brániť. Podnikne právne kroky smerom k slovenským súdom a Ústavnému súdu s cieľom získať zaplatené milióny eur naspäť. „Napriek tomu, že sme zaplatili, Slovenská sporiteľňa použije všetky dostupné možnosti, aby chránila svoje práva a súčasne tak prispela k stabilite bankového sektora a dostupnosti financovania pre ľudí a firmy na Slovensku,” hovorí P. Krutil.

Banky majú vyšší odvod platiť aj napriek klesajúcim ziskom. Profit celého sektora dosiahol vlani pred zaplatením daní a odvodov 950 miliónov eur. Tento rok počítajú s 885 miliónmi eur. No kým vlani zaplatili na dani z príjmu a bankovom odvode zhruba tretinu, tento rok to bude necelá polovica (415 mil. eur). Zodpovedá to zdaneniu vo výške 47 percent. Čistý zisk bankového sektora by mal preto tento rok klesnúť o štvrtinu.

Bežná sadzba dane z príjmy predstavuje 21 percent (malé firmy platia 15 %). Bankový odvod sa vypočítava ako percento bilančnej sumy. Minulý rok to predstavovalo 11 percent hrubého zisku. Okrem toho platia aj odvod do rezolučného fondu a Fondu ochrany vkladov, ktoré sú určené na podobné účely ako banková daň (spolu asi 25 mil. eur). Daňové zaťaženie bankového sektora tak tento rok stúpne takmer k 50 percentám. “Zvyšovanie daní prichádza v čase, keď sú sadzby ECB nízke, konkurencia v úveroch vysoká a zisky bánk tak klesajú,” pripomína Slovenská sporiteľňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *