Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Spotrebiteľská dôvera sa zlepšila

Makroekonomika 24.05.2012 | 11:38 0 Komentárov

V apríli sa spotrebiteľská atmosféra výraznejšie zlepšila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 11,5 bodu na záporných 20,8.

Podľa ŠÚ SR sa obavy obyvateľov znížili pri všetkých zložkách, najvýraznejšie pri hodnotení perspektív ekonomickej situácie a nezamestnanosti v krajine. Spotrebitelia boli optimistickejšie naladení ako pred štvrťrokom (o 15 bodov), v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka (o 9 bodov) i s dlhodobým priemerom. V komparácii s predchádzajúcim mesiacom sa pri každom z 12 indikátorov situácia zlepšila, pri dvoch ukazovateľoch o viac ako 15 bodov (očakávaný vývoj nezamestnanosti a hospodárskej situácie na Slovensku), pri troch o viac ako 5 bodov (očakávané úspory v domácnosti, doterajšia hospodárska situácia v krajine a odhadovaná finančná situácia v domácnosti).

Oproti stavu pred štvrťrokom 10 z 15 indikátorov vykázalo priaznivý výsledok, rozdiel pri 2 z nich presiahol hranicu 20 bodov (očakávaný vývoj nezamestnanosti a odhadovaný vývoj ekonomickej situácie v SR), jeden prevýšil výsledok z januára o viac ako 10 bodov (očakávaná inflácia) a jeden o viac ako 5 bodov (predpokladaný vývoj finančnej situácie v domácnosti). Päť koeficientov sa v porovnaní s januárom 2012 príliš nezmenilo (zmena bola menšia ako jeden bod).

Voči rovnakému obdobiu minulého roka je výsledok indexového porovnania priaznivý v 14 prípadoch z 15, oproti aprílu 2011 obyvatelia kritickejšie posudzovali iba doterajší vývoj ekonomickej situácie na Slovensku.

Na základe kompozitných koeficientov možno konštatovať, že vo všetkých troch okruhoch ako celkoch (makroukazovatele, hospodárenie domácností a investície domácností) bol zaznamenaný pozitívny vývoj pri porovnaniach oproti situácii pred štvrťrokom i rokom. V komparácii s marcom 2012 okruh makroukazovateľov a domáceho hospodárenia ako celok zaznamenali významné zlepšenie a investície sa medzimesačne nedali porovnať kvôli štvrťročnej periodicite sledovania príslušných indikátorov.

Zdroj: ŠÚ SR. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *