Streda 27. marca. Meniny má Alena

Spotrebiteľská dôvera v USA na 8 mesačnom maxime

Na akciových trhoch počas prvého obchodného dňa po predĺženom vianočnom víkende naďalej pretrvávala sviatočná nálada. Nerozhodný smer vývoja hlavných indexov, a to na oboch stranách Atlantiku, bol „okorenený“ nízkymi objemami obchodov.

Absencia výraznejších makrodát na Starom kontinente so sebou priniesla neutrálne obchodovanie. Európske indexy obchodný deň uzavreli nerozhodne: DAX +0.18 %, CAC 40 +0.03 %, pričom najvýkonnejší bol pražský PX +0.87 % a naopak, najviac stratil maďarský BUX -0.88 %. V Londýne sa z dôvodu Druhého sviatku vianočného neobchodovalo, paneurópsky EuroStoxx 600 vzrástol o nebadateľných +0.02 % na 241.91 bodu. V USA sa obchodovanie od začiatku dňa javilo byť viac rozhodnejšie. Akcie mohli čerpať dostatok sily aj z pozitívnych dát, ktoré na trhy dorazili po ½ hodine obchodovania v podobe spotrebiteľskej dôvery. Tá v decembri dokázala vzrásť na 64.5 bodu, čím prekonala opatrnejšie očakávania analytikov na úrovni +58.9 bodu. Ukazovateľ mapujúci dôveru spotrebiteľov v budúcnosť ekonomického vývoja sa tak dostal na 8-mesačné maximum, a to hlavne vďaka optimizmu Američanov ohľadom zlepšenia situácie na trhu práce.

Americkým benchmarkom, ktoré počas celej seansy indikovali zisky, však v závere obchodovania taktiež došiel dych, deň tak ukončili na bode mrazu: Dow Jones -0.02 %, S&P 500 +0.01 %, Nasdaq +0.25 %. Americká ľahká ropa ale utorňajšiu seansu uzavrela s +1.68 %-ným ziskom a rozšírila tak sériu ziskov na 6 dní za sebou. Barel ropy WTI s dodaním vo februári sa po záverečnom gongu v USA obchodoval za 101.35 USD.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *