Piatok 19. apríla. Meniny má Jela

Spready talianskych dlhopisov opäť rastú

Makroekonomika 19.10.2018 | 15:53 0 Komentárov

10-ročné talianske vládne dlhopisy sa predávajú s výnosom 3,75 percenta.

Finančné trhy sa obávajú stratu európskych inštitúcií a talianskej vládnej nomeklatúry. Tá totiž predložila rozpočet so schodkom 2,4 percenta HDP, čo je síce menej ako maastrichtské tri percentá, ale je to viac, ako tento rok, aj ako sa pôvodne plánovalo.

Výnosy taliansky dlhopisov preto rastú a zvyšuje sa aj prirážka oproti bezpečným nemeckým štátnym dlhopisom.  Výnosy stúpli v piatok na 3,75 percenta. Riziková prirážka voči nemeckým dlhopisom sa dostala až na 345 bázických bodov, čo najviac od obdobia eurokrízy.

Klesajú aj ceny ostatných talianskych finančných aktív. Ide napríklad o akcie bánk ako UniCredit a Intesa Sanpaolo.

Nákaza sa už šíri aj do ďalších južných krajín eurozóny. Výnosy 10-ročných španielskych dlhopisov vzrástli na 1,79 percenta. Výnosy 10-ročných portugalských dlhopisov na 2,09 percenta. Naopak výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov, ako bezpečného prístavu, sa ešte viac znížili, keď dosiahli len 0,40 percenta.

Európska komisia návrh rozpočtu podrobila tvrdej kritike a je vysoký predpoklad, že k nemu zaujme zamietavé stanovisko. „Talianske plány týkajúce sa nového dlhu sú bezprecedentným porušením kritériá Paktu stability,“ uvádza eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierr Moscovici v liste, ktorý bol vo štvrtok zaslal talianskemu ministrovi hospodárstva Giovannimu Triovi.

Problémom je aj to, že Taliansko zastaví proces znižovanie svojho zadlženia, čo požadujú pravidlá EÚ. Situácia je preto vyhrotená. Na opačnej strane totiž stojí populistická vláda zložená z Hnutia piatich hviezd a Ligy Severu, ktoré majú voči EÚ tvrdý postoj.

Chcú presadiť niekoľko pravidiel zaťažujúcich rozpočet súčasne. Ide napríklad o zvyšovanie dôchodkov, a zároveň o zavedenie rovnej dane. Aj medzi dvomi politickými stranami preto panuje napätie. Ešte pred voľbami bola ich koalícia len veľmi málo pravdepodobná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *