Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Sprístupňovanie úverov domácnostiam a firmám v eurozóne by malo pokračovať

BankyEURO Peter Apolen 20.07.2016 | 09:04 0 Komentárov

Expanzívna politika ECB začína prinášať svoje ovocie. Banky v eurozóne znižujú požiadavky na pridelenie úverov domácnostiam a firmám. Peniaze tak začínajú pracovať v prospech ekonomiky.

V 2. kvartáli uvoľnili svoje štandardy na úvery firmám najmä banky v Nemecku, vo Francúzsku a Taliansku, zatiaľ čo banky v Španielsku a Holandsku ich ponechali bez zmeny. Štandardy na úvery domácnostiam uvoľnili banky vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku, nemecké banky ich naopak sprísnili.

Podľa prieskum ECB banky v eurozóne očakávajú, že mierny rast úverov bude pokračovať aj v 3. kvartáli. Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil v dňoch 14. až 29. júna, sa zapojilo 141 bánk. Ich predstavitelia uviedli, že neočakávajú šoky na trhu s úvermi po júnovom referende o odchode Británie z Európskej únie. Finančné ústavy v eurozóne zároveň potvrdili, že sa budú naďalej zapájať do programu lacných úverov od ECB, aby zvýšili svoju ziskovosť.

Dopyt po firemných úveroch v uplynulom kvartáli vzrástol a banky predpovedajú, že sa bude zvyšovať aj v tomto štvrťroku. Rásť by mal aj dopyt po hypotékach a spotrebiteľských úveroch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *