Stvrtok 19. októbra. Meniny má Kristián

SR sa môže stať testovacím trhom pre fintech firmy

Na Slovensku sú dobré podmienky na testovanie inovácií vo finančnom sektore. Dôvodom je najmä rozvinutá infraštruktúra, otvorenosť obchodníkov prijímajúcich platba a schopnosť spotrebiteľov adaptovať inovácie. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Deloitte.

Príležitosť pre inovácie vo finančníctve prinesie zavedenie eurosmernice, ktorá upraví oblasť platobných služieb. Platby za tovar, či poskytovanie úverov alebo elektronické obchodovanie už nebudú výhradne doménou bánk, ale systém sa otvorí aj pre takzvané fintechfirmy.

Poradenská spoločnosť Deloit konštatuje, že pri zavádzaní inovácií pri platobných riešeniach Slovensko vyniká. „Slovensko má ideálne podmienky na vývoj a testovanie inovácií v tomto sektore. Konkurenčné prostredie umožňuje FinTech firmám presadiť sa aj s experimentálnymi projektmi,“ uviedla spoluautorka analýzy Katarína Vršanská. Počet platieb u obchodníkov na POS platobných termináloch je napríklad už od roku 2007 vyšší ako objem výberov z bankomatov.

Spoločnosť VISA navyše očakáva, že do konca tohto roka budú už takmer všetky platobné terminály v SR vybavené bezkontaktnou technológiou. Ďalším krokom by potom mohlo byť, podľa predpovede VISA, rozšírenie bezkontaktnej technológie aj na výbery. Údaje od spoločnosti MasterCard ukazujú, že bezkontaktne v obchodoch platí až polovica držiteľov platobných kariet u nás.

Platobná infraštruktúra na Slovensku „je nastavená na rýchly rast, čomu napomáha aj otvorenosť obchodníkov zavádzať čo najviac riešení umožňujúcich bezhotovostný platobný styk. Je to spôsobené aj ochotou klientov používať inovatívne produkty, ktoré zjednodušujú ich spôsob platby,“ doplnila K. Vršanská s tým, že práve z tohto dôvodu vidí veľký potenciál pre spoločnosti uplatniť sa na trhu a otestovať si takto svoje riešenia.

Analýza ukázala, že investície na trhu v deviatich krajinách tohto regiónu predstavujú objem 2,2 miliardy eur. Najmä IT firmy budú mať príležitosť ponúknuť firemným aj privátnym zákazníkom nové riešenia v oblasti platieb, bezpečnosti, správy finančných aktív, dátových analýz a softvéru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *