Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Staněk pre Aktuálne.sk: Po kríze môže nasledovať vojenský konflikt

Celosvetová hospodárska kríza môže vyústiť do vojenského konfliktu, čo by bolo aj jedným z riešení ako ju potlačiť. „Ide o jedno z možných východísk zo súčasnej krízy,“ tvrdí ekonóm Slovenskej akadémie vied Peter Staněk.

"Je to možnosť, ktorú vidim ako reálnu. Ľudstvo zatiaľ vždy v histórii zvolilo jeden z neomylných scenárov, ktorý vyústil buď do série lokálnych konfliktov, alebo do veľkého globálneho konfliktu v rámci ktorého ste všetko rozbili, potom ste to následne ďalších tridsať rokov obnovovali. Na základe toho vznikol znova hospodársky rast," povedal pre Aktuálne.sk Staněk.

"Pokiaľ ide o východnú Áziu, tam je obava, ako sa čerstvo industrializovaná Čína s centrálne kontrolovanou politickou scénou vysporiada s faktom svojho prvého hospodárskeho oslabenia a sprievodných prejavov ako je rast nezamestnanosti. Nepokoje môžu vypuknúť najmä medzi robotníkmi v mestách, ktorí prišli z vidieka, kde sa živili obrábaním pôdy. Teraz napríklad masívne prepúšťali robotníkov z tovární na hračky," myslí si hlavný analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.

Ďalším potenciálnym miestom konfliktu môže byť podľa Vaňa  Venezuela, Rusko a oblasť Stredného Východu, ktorých sociálny systém môže zasiahnuť nízka cena ropy. Oslabenie cien priemyselných komodít prudko zasiahlo aj Brazíliu. Dôsledkom bol prepad brazílskej meny reál oproti doláru od augusta 2008 o 58 percent.         

Zdroj: Aktuálne.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial