Utorok 18. február. Meniny má Jaromír

Štartovacie byty sú na trhu nehnuteľností rýchloobrátkovým tovarom

Štartovacie byty kupujú najmä mladí ľuďia, ktorí majú na začiatku svojej pracovnej kariéry „hlboko do vrecka“. Náklady na bývanie sa oproti prenájmu nezvýšia dramaticky a kúpa je navyše stále výhodným zhodnotením financií.

Predstava kúpy nového bytu je lákavejšia ako kúpa staršieho, ktorý si aj tak časom vyžiada nutné investície do rekonštrukcie samotného bytu alebo spoločných priestorov. A preto je dopyt po štartovacom bývaní stále na vzostupe. Kupujúcich láka možnosť zabezpečenia si nového bývania, ktoré v danom čase pokrýva potreby a za dobrú cenu. Musia však rátať s kompromismi – menším životným priestorom, v niektorých prípadoch menej atraktívnou lokalitou alebo dispozičnými obmedzeniami z dôvodu rekonštrukcie už stojacej stavby.

Ponuka sa prispôsobuje finančným možnostiam kupujúcich

Oproti bežným novostavbám nie je pri štartovacom bývaní rozdiel v cene za meter štvorcový až taký výrazný, dokonca možno tvrdiť, že ceny sú porovnateľné. Finančné možnosti limitované maximálnou možnou výškou úveru na 30 rokov, stavajú kupujúcich do pozície, kedy je finálna cena za byt oveľa podstatnejšia, ako jeho výmera. Štartovacie alebo skôr malometrážne byty majú preto v  ponuke 1 – 3-izbové byty o rozlohe od 20 – 60 m2. V ponuke prevažujú 1 – 2-izbové byty, 3-izbových bytov býva vzhľadom koncovú cena najmenej. Štartovací byt sa tak v porovnaní s novostavbou stáva vzhľadom k cene podstatne zaujímavejší.

Výhodná poloha

Takmer všetky projekty štartovacieho bývania v Bratislave sú realizované ako prestavby alebo rekonštrukcie pôvodných objektov, najčastejšie ubytovní, respektíve bytových alebo kancelárskych objektov, ako napríklad Miletičova 5, Prima Park alebo Svornosť, hovorí Martin Dobiaš, riaditeľ realitnej kancelárie XX REAL. Niektoré z projektov sa nachádzajú v lokalitách, ktoré sú v súčasnosti považované za lukratívne, s výborne rozvinutou občianskou vybavenosťou, kde sa už navyše nepočíta s pokračovaním výstavby. V takýchto prípadoch sa byty predávajú rýchlo. Projekty majú vyriešenú problematickú otázku pohodlného parkovania, čo v dnešných časoch zohráva v rámci primeraného komfortu bývania jednu z najpodstatnejších úloh.

Kam pôjdu obyvatelia štartovacích bytov, keď im budú malé…

Dopyt po štartovacom bývaní stále rastie, preto v ponuke pribúdajú stovky bytov s podobnými parametrami. Treba ale potom počítať s ďalším prirodzeným vývojom. Súčasným obyvateľom tieto byty, hlavne z dôvodu ich veľkosti, časom vyhovovať nebudú. Najčastejšie sa preto stretávame s tým, že pôvodní obyvatelia riešia vzhľadom na zmenené životné podmienky (rozrastajúca sa rodina, lepší príjem a pod.) otázku vhodnejšieho bývania kúpou väčšieho, minimálne 3-izbového bytu.

Silný lokal-patriotizmus funguje v každom bratislavskom okrese. Preto medzi prvé kritériá pri hľadaní väčšieho bytu patrí rovnaká lokalita, v ktorej klienti už dlhšie bývajú. Je to hlavne záležitosť zvyku – cesta do práce, školy, škôlky, nadviazané susedské vzťahy a priateľstvá. Alternatíva bývania s novými požiadavkami je však v prvom rade závislá od aktuálnych finančných možností kupujúcich. Väčší byt nemusí byť za každú cenu nový, novostavby sú však preferované.  Staršie nehnuteľnosti  sú lákavé najmä pre nižšiu cenu. Žiadané sú najmä tie po kompletnej rekonštrukcii, v panelových bytových domoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *