Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Štát hospodáril lepšie ako si naplánoval

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu minulého roka hotovostný schodok vo výške 980 miliónov eur. Ide o pokles oproti plánu o 990 miliónov eur.

Rozpočet schválený na minulý rok počítal so schodkom na úrovni 1,970 miliardy eur. Zlepšenie tak predstavuje viac ako 50 percent. Príjmy štátneho rozpočtu za celý minulý rok dosiahli 14,276 miliardy eur a výdavky 15,256 miliardy eur.

K zlepšeniu hospodárenia došlo ako na strane príjmov, tak aj výdavkov. Minister financií Peter Kažimír sa vyjadril, že pozitívne ho prekvapila najmä korporátna daň. Dôvodom je vysoký nárast ziskov firiem a teda aj vyššia odvedená daň z príjmu.

Na strane výdavkov došlo k úsporám najmä v rozpočte Sociálnej poisťovne, ktorá si vyžiadala dotáciu zo štátneho rozpočtu nižšiu o 269,7 milióna eur. Úsporou však bolo aj nižšie kofinancovanie európskych projektov, ako aj nižší odvod do rozpočtu EÚ zase 91,9 milióna eur. 

„Rok 2016 bol z pohľadu riadenia štátneho dlhu veľmi úspešný. Opakovane sme sa dokázali financovať za záporné úrokové sadzby, to znamená, že investori nám platili za to, že nám môžu požičať peniaze,“ uviedol rezort financií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *