Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Štátny rozpočet vykázal vlani deficit 1,2 mld. eur

DaneMakroekonomika 03.01.2018 | 11:24 0 Komentárov

Štátny rozpočet skončil predchádzajúci rok s lepším ako plánovaným výsledkom. Schodok dosiahol 1,22 mld. eur, čo je zlepšenie o 773 mil. eur. Pod pokles sa podpísali najmä nižšie výdavky.

Príjmy štátneho rozpočtu v roku 2017 dosiahli výšku 14 mld. eur a výdavky výšku 15,2 mld. eur. Daňové príjmy boli o 377,6 mil. eur nižšie, najmä kvôli nižšiemu výberu dane z príjmov právnických osôb. Naopak, výber dane z pridanej hodnoty bol vyšší o takmer 174 mil. eur, a to najmä z titulu pokračujúceho zlepšovania efektívnosti výberu daní. Ostatné príjmy štátneho rozpočtu boli vyššie o 71,2 mil. eur. Uviedlo to Ministerstvo financií SR

Výdavky štátneho rozpočtu boli nižšie ako sa plánovalo. Išlo o úspory vo všetkých kategóriách, napríklad pri transfere pre Sociálnu poisťovňu, pri platbe do rozpočtu EÚ, úsporu na riadení dlhu a v ďalších kategóriách.

Štátu sa podarilo ušetriť aj pri úrokových nákladoch na štátny dlh. Usporilo sa tak viac ako 143 mil. eur. Priemerné úročenie štátneho dlhu sa dostalo na úroveň 2,3 percenta p. a. a dosiahlo najnižšiu úroveň v histórii Slovenska. Parametre dlhu sú podľa ministerstva financií na historicky najlepších úrovniach.

Priemerná splatnosť portfólia je podľa rezortu viac ako deväť rokov a jeho priemerná dĺžka splatnosti je viac ako osem rokov, čo je viac ako majú krajiny ako napríklad Nemecko, Fínsko, Taliansko či Luxembursko.

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity emitovala dve emisie dlhopisov s netradične dlhou splatnosťou. Išlo napríklad o dlhopisy s 20-ročnou splatnosťou a s výnosom 1,99 percenta p. a. v celkovej hodnote dve miliardy eur, „čo bola doteraz najväčšia emisia s tak dlhou dobou splatnosti v krajinách strednej a východnej Európy,“ uvádza rezort financií.

Na jeseň sa podarilo emitovať prvýkrát v histórii Slovenska aj 30-ročné dlhopisy s výnosom 2,03 percenta p. a.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *